Yolu şaşıran askeri Fetih kurtardı

Batı Şeria'da yolunu kaybedip kendini Cenin'de Filistinlilerin ortasında bulan İsrailli asker Filistin lideri Mahmud Abbas'a bağlı polisler sayesinde linçten döndü.

CENİN - Batı Şeria'da yolunu kaybedip kendini Cenin'de Filistinlilerin ortasında bulan İsrailli asker Filistin lideri Mahmud Abbas'a bağlı polisler sayesinde linçten döndü. Önceki gün üniformalı olarak Cenin'e giren subayın aracı binlerce Filistinli tarafından kuşatıldı. Taşa tutulan askerin imdadına üç Filistinli polis yetişti. Karakola götürülen subay İsrailli yetkililere teslim edildi. Cenin'de kalan araç ise ters çevrilip yakıldı. Bir İsrail televizyonu İbranice konuşarak İsrail askerini teskin edip ona kalkan olan polisleri ekrana taşırken İsrail olayı 'Abbas'ın jesti' diye niteledi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert de dün yeni barış sürecine zemin hazırlamak için Kudüs'teki konutunda ağırladığı Abbas'a teşekkür etti.
2000'de yanlışlıkla Ramallah'a giren ve yine karakolda güven altına alınan iki asker, daha sonra binayı basan öfkeli kalabalık tarafından linç edilmişti. (afp, ap)