Yorgo Papandreu Obama'ya özeniyor

Yorgo Papandreu Obama'ya özeniyor
Yorgo Papandreu Obama'ya özeniyor

Papandreu, Obama gibi Mısır pamuğundan yapılma ütü istemeyen gömlekler giyiyor. Tıpkı Obama gibi gömlek kollarını sıvıyor.

4 Ekim erken seçimi öncesi giyiminden davranışlarına kadar Obama'ya öykünen Papandreu, seçmene, çevreci ve şeffaf yönetim kuracağına dair mesajlar veriyor
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da 4 Ekim’ deki erken seçimlerin favorisi sosyalist Pasok’un lideri Yorgo Papandreu giyiminden davranışlarına kadar ABD Başkanı Barack Obama’ya öykünüyor. Anketlerin seçim öncesinde birinci parti konumunda gösterdiği ancak tek başına iktidarı belirsiz görünen Pasok’un lideri, Bill Clinton’dan sonra Obama’nın da giydiği omuz, kol ve gögüs bölümleri geniş Amerikan ‘Brooks Brothers’ gömlekleri tercih ediyor. Mısır pamuğundan imal edilen gömlekler ütü istemiyor, zira buruşmuyor. Papandreu seçmenlerine seslenirken de Obama gibi gömleğinin kollarını sıvıyor. Ayrıca gittiği her yere eşi Ada’yı götürüyor. Kampanyasının ilk günlerinde sinirli ve saldırgan görünen merkez sağcı Yeni Demokrasi’nin (ND) lideri Başbakan Kostas Karamanlis’in aksine nazik ve sakin görünen Papandreu’nun, tek başına iktidar ‘formülü’ anketlerde düşüşteki Sol Koalisyon (SİRİZA) ve Yeşiller Partisi’nin parlamentoya girmemeleri. 

Vekillere ‘nereden buldun’
Papandreu, çevreci seçmeni etkilemek için Pasok’un caddelere propaganda afişi asmayacağını, miting alanlarının temizlenmesi masraflarını da partisinin üstleneceğini açıkladı. ‘Şeffaf yönetim’ vaadeden Papandreu, Pasok’un işadamlarından maddi yardımı kabul etmeyeceğini de belirtti. Milletvekili adaylarına da servetleri hakkında ‘nereden buldun’ beyannamesi yayımlama zorunluğu getirdi.
Karamanlis ise SİRİZA ve Yeşiller’in parlamentoya girmeleri için duacı. Bu durumda ND ile Pasok arasındaki fark ne olursa olsun bir partinin tek başına iktidarı neredeyse imkânsız. Aşırı milliyetçi LAOS partisinin lideri Yorgo Karancaferis ise seçim sonrası Almanya modeli Pasok-ND koalisyonu kurulabileceğini ileri sürdü. Karancaferis, “Amerikalılar Kıbrıs ve Ege konularında çabuk çözüm istiyor. Yunanistan’da tek partili iktidar olursa bu güçlü bir hükümet olmayacak. İki büyük partinin koalisyonu olursa hiç şaşmam” diye konuştu.