Yunan gazetesinden Kardak tahriki

Yunan gazetesinden Kardak tahriki
Yunan gazetesinden Kardak tahriki

?Kardak? olduğunu iddia ettiği kayalıklara çıkan Sfina gazetesi muhabiri Hristodulu, bu yolda bir balıkçı teknesini kullandığını duyurdu.

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Türkiye ile Yunanistan’ı 1996 yılında savaşın eşiğine getiren Kardak krizinin 13. yılında, aşırı milliyetçi ve marjinal ‘Sfina’ gazetesinin Yorgos Hristodulu adlı muhabirinin Yunan bayrağı ile kayalıklara çıktığı haberi Atina’da tepki yarattı. Denizcilik Bakını Yardımcısı Panos Kamenos, adı geçen muhabirin Kardak’a değil başka bir kayalığa çıktını söyledi. Sfina gazetesinin sahibi Spiros Karancaferis bunun üzerine “Muhabirim başka kayalığa çıkmadı. Çıktıysa Atina’nın göbeğinde harakiri yaparım” diye cevap verdi. Karancaferis’in ağabeyi aşırı miliyetçi LAOS partisinin lideri Yorgo Karancaferis ise “Kardeşim olması bir şey değiştirmez. Haberi tasvip etmiyorum. Türkiye ile yeni cephe açmamıza gerek yok. Kardak olayı 1996 yılında berabere bitti” diye konuştu. 
‘Kardak’a Yunan çıkartması’ manşetiyle yayımlanan Sfina muhabiri Hristodulu, perşembe kayalıklara gitmeden Kilimli Adası liman müdürü yarımcısı ile yaptığı telefon konuşmasını açıkladı. Konuşmada liman müdürü yardımcısı “Kardak’a bir balıkçı teknesiyle gidemezsiniz. Zira Balıkçı tekneleri yolcu bulunduramaz. Gidemezsiniz. Orası ihtilaflı bölge. Bizi niye zor duruma getiriyorsunuz. Niye sorun yaratmak istiyorsunuz. Giderseniz sonra ne olur bilemem” diyor. 

Türk gemileri uzaklaştırdı
Haberinde Kardak’a gidebilmesi için hem deniz ticaret bakanlığından hem de Kilimli liman müdürlüğünden izin alması gerektiğini, bu yüzden izin almadan Dionisis Katsinis adlı bir balıkçı ile anlaşıp onu teknesiyle gittiğini belirten Hristodulu, kayalıklara yaklaştıklarında Türk ve Yunan radarlarına yakalandıklarını, ancak ağ atıp balıkçı imişler gibi davrandıklarından rahatsız edilmediklerini söyledi. Hristodulu, birkaç dakikalığına Kardak’a çıkıp resim çektikten sonra Türk sahil güvenlik tarafından fark edilmeleri üzerine hemen uzaklaştıklarını da belirti.