Yunan Genelkurmay Başkanı'nın 'kellesi erken kesildi'

Yunan Genelkurmay Başkanı'nın 'kellesi erken kesildi'
Yunan Genelkurmay Başkanı'nın 'kellesi erken kesildi'

Grapsas Bakoyani ve Meimarakis?le uyuşamıyordu.

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da Genelkurmay Başkanı Dimitris Grapsas nedenleri hakkında yoğun soru işaretleri yaratan biçimde emekliye sevk edildi. Başbakan Kostas Karamanlis başkanlığında olağanüstü toplanan Savunma ve Dışişleri Konseyi (KYSEA), kuvvet komutanları için her yıl martta yapılan olağan toplantıyı beklemek yerine, Ağustos 2007’de göreve getirdiği Grapsas’ın ‘iki yılını doldurduğu’ gerekçesiyle emekliliğini kararlaştırdı.
Selefi Panayotis Hinofotis’in seçime katılmak için istifası üzerine Grapsas genelkurmay başkanlığına getirilmişti. Savunma Bakanı Evangelos Meimarakis, kuvvet komutanları düzeyindeki değişikliklerin martta yapılması geleneğinin bozulmasının sorgulanması üzerine, gelecek kış mevsiminin Yunan milli meseleleri için önemli olduğunu, yeni genelkurmay başkanının ağustosta tayininin hazırlık için yeterli zaman bırakmadığını savunup, “Biz terfilerin ağustosta yapılmasından yanayız” dedi. Genelkurmay başkanının görevde iki yılı tamamlar tamamlamaz emekliye sevki, ‘General kıyımı’ ve ‘Grapsas’ın kellesi alındı’ gibi başlıklar atan basında şu senaryolara yol açtı.

Yunan basınındaki senaryolar...
1) Grapsas’ın milli meselelerde aşırı vatanperver görüşleri vardı. Özellikle Türk-Yunan ilişkilerinde Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani ve Meimarakis ile işbirliği sorunluydu.
2) Grapsas, 1000 Yunan komandonun Ege’deki küçük adalara sevkine ilişkin haberin medyaya sızdırılmasına çok kızdı ve Meiramaris ile ilişkileri iyice bozuldu.     
3) Grapsas askerliğin dokuz ay indirilmesine karşıydı.
Genelkurmay başkanlığına Hava Kuvvetleri Komutanı Yannis Yingos atanırken, Kara Kuvvetleri Komutanı Dimitrios Vulgaris emekliye sevk edildi.