Yunan Genelkurmayı ile harita krizi çıkmış

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı'nın Atina'da düzenlediği 'Kriz Yönetim Semineri'nde Türkiye ile harita krizi yaşandığı ortaya çıktı. 3-7 Temmuz arasındaki seminerin açılışını Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panagiotis...

ANKARA - Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı'nın Atina'da düzenlediği 'Kriz Yönetim Semineri'nde Türkiye ile harita krizi yaşandığı ortaya çıktı. 3-7 Temmuz arasındaki seminerin açılışını Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panagiotis Chinofotis ve Savunma Bakanı Evangelos Meymerakis yaparken, 44 ülkeden 290 asker ve sivil katıldı Yunan Genelkurmayı'nca desteklenen Savunma Analiz Enstitüsü'nün Türkiye uzmanı Prof. Ioannis Theodor Mazis, daha önce ABD ile Türkiye arasında iki kere krize neden olan, Türkiye'yi bölünmüş ve doğusunu Kürdistan olarak gösteren haritayı açınca, toplantıda Türkiye'yi temsil eden Atina Askeri Ataşesi Kurmay Albay Atilla Şirin, salonu terk etti.
Harita 2006'dan beri dolaşımda
Mazis'in vukuatlı harita üzerinden Türkiye'yle ilgili yorum yapması üzerine, Atina Askeri Ataşesi söz almadan kalkıp durumu sert dille protesto etti. Şirin, haritayla Mazis'in Türkiye yorumlarının gerçeklerle bağdaşmadığını belirtip, 'sergilenen tutumun ikili ilişkilerin iyileşmesine yönelik girişimlere hizmet etmeyeceğine' dikkat çekerek salonu terk etti. Şirin, krizle ilgili Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu'nu bilgilendirdi. Burcuoğlu durumu Dışişleri'ne, Şirin de Genelkurmay'a rapor etti.
Harita ilkin Haziran 2006'da ABD Silahlı Kuvvetler Dergisi'nde emekli albay Ralph Peters'in bir makalesinde yayımlanmıştı. Ankara protesto ederken Washington "Bizi bağlamaz, emekli albay çizmiş" demişti. Aynı harita Eylül 2006'da Roma'daki NATO Savunma Koleji'nde bir etkinlikte ortaya çıkmıştı. Türk subayları, ABD'li subayın hayali harita üzerine konuşmasına fırsat vermeyip salonu terk etmişti. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ABD'li muhatabı Orgeneral Peter Pace'i arayıp protesto etmiş ABD'li yetkililer de özür dilemişti.
'Kutsal İslam Devleti' de var
Hayali haritada Türkiye'deki 18 il Kürdistan sınırlarında gösteriliyor. Irak, Sünni Irak, Şii Arap Devleti ve Kürdistan olarak üçe bölünmüş olarak çizilen haritada ayrıca; Mekke ve Medine, Suudi Arabistan'dan koparılmış, Vatikan benzeri 'Kutsal İslam Devleti' adında özerk bir 'İslami bölge' olarak gösteriliyor.