Yunan güzelleri de siyaset sahnesinde

Yunan güzelleri de siyaset sahnesinde
Yunan güzelleri de siyaset sahnesinde

Akrivopulu Pasok?un, Haci Yeni Demokrasi?nin, Çindikidu ise LAOS?un adayı (soldan sağa).

Papandreu, Karamanlis ve milliyetçi LAOS, 4 Ekim'deki erken seçim için listelerine genç ve güzel kadınları da koydu
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da 4 Ekim’de yapılacak erken genel seçimlere 20 gün kala siyasi partiler milletvekili aday listelerinde seçmenlere cazip gelmek için genç ve güzel kadınlara da yer verdi.
Anketlerin seçimlerde ilk parti çıkacağında birleştiği ancak tek başına iktidara gelip gelemeyeceği belirsiz görünen Yorgo Papandreu liderliğindeki sosyalist Pasok, Selanik’de sinema ve tiyatro sanatçısı Meri Akrivopulu’yu aday gösterdi. Selanik hukuk fakültesi mezunu Akrivopulu dört aylık bir kız çocuğu annesi. Kostas Karamanlis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi’nin Etoloakarnania bölgesi adayları arasında yerala Lina Haci de güzelliği ile dikkatleri çekti. Hacci “Güzellik siyasette barılı olmama neden engel teşkil etsin” diye sordu. Aşırı milliyekçi LAOS partisinin Pieria bölgesindeki adayı ise eski Yunanistan ve Avrupa güzeli Maria Çindikidu. Yıllarca mankenlik yapan Çindikidu sinema ve televizyonda dikiş tuturamamıştı.
LAOS partisi aday listelerinde bir sürpriz daha yaptı. Pasok iktidarı döneminde 1999-2002 yılları arasında başkent Ankara’da Yunan büyükelçisi iken Türkiye ile ilgili hazırladığı son derece olumsuz raporun basına sızmasıyla Atina’ya geri çekilen, Yeni Demokrasi partisinin iktidara gelmesiyle 2004 yılında Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) başkanlığına getirilen Yiannis Korantis’i kontenjan listesinin birinci numarasından (seçilmesi neredeyse kesin) aday gösterdi. Korantis, bir organize suç çetesi üyelerinin bazı bakanların isimlerini kullandıkları telefon görüşmelerinin dinlendiği belgelerin basına sızması yüzünden geçen temmuz ayında EYP başkanlığından kovulmuştu.