Yunan marşıyla mastürbasyona izin

Yunan başkentinde haziranda düzenlenen Art Athina adlı çağdaş sanat sergisinde gösterilen bir videonun milli simgelere hakaret olarak algılanması üzerine...

ATİNA - Yunan başkentinde haziranda düzenlenen Art Athina adlı çağdaş sanat sergisinde gösterilen bir videonun milli simgelere hakaret olarak algılanması üzerine polisin sergiyi basıp küratör Michalis Argyros'u tutuklaması skandalında sanat galip geldi.
Yunan milli marşı eşliğinde mastürbasyon yapan kadın videosunu bir ziyaretçinin polise şikâyet etmesi üzerine bir geceyi demir parmaklıkların arkasında geçiren Argyros, medya ve aydınların da desteğini arkasına alarak 'müstehcenlik ve milli simgelere hakaretle' suçlandığı davada aklandı. Ancak küratör, duruşmada savcının videonun anlamsız olduğu ve 'çıplaklığın sadece Rönesans resimlerinde yer alan bir sanat unsuru olduğu' iddialarını da dinledi. Sonuçta 'Sanatı yargılamak polisin işi değil' görüşü kazansa da, dine ve milli simgelere saldırdığı iddia edilen sanat çalışmaları Yunan Kilisesi ve aşırı sağcı partilerin sıkı takibi altında.