Yunanistan baş ajanına kavuşuyor

Abdullah Öcalan'ın koruması Savvas Kalenderidis'le birlikte Yunanistan'ın son 40 yıldaki en büyük ajanı sayılan 54 yaşındaki Yunan asıllı ABD vatandaşı Steven (Stavros) Lalas...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Abdullah Öcalan'ın koruması Savvas Kalenderidis'le birlikte Yunanistan'ın son 40 yıldaki en büyük ajanı sayılan 54 yaşındaki Yunan asıllı ABD vatandaşı Steven (Stavros) Lalas, 12 yıl hapis yattıktan sonra bugün Atina'ya dönecek. ABD doğumlu, Vietnam'da savaşmış Lalas, Yunan İtihbarat Teşkilatı (EYP) adına 1977'de İzmir'deki NATO üssünde görevliyken ajanlığa başladı. 1980'lerde görev yaptığı Belgrad, İstanbul ve Tayvan'da dikkati çekmeden ajanlığı sürdürdü.
Hükümetin hatası yüzünden yakalandı
1990'da ABD'nin Atina Büyükelçiliği'nde 'haberleşme' dairesine atanınca, yüzlerce gizli evrak belge ve bilgiyi EYP'e sızdırdı. Ama 1993'te Yunan hükümetiyle Makedonya konusunda görüşen Washington, Atina'nın elinde kendilerinin vermediği bir resmi bilgi olduğunu fark edip FBI ajanlarını Atina elçiliğine gönderdi. EYP hesabına yıllarca casusluk yaptığı anlaşılan Lalas'tan 'terörle mücadele eğitimi görmesi için Virginia'ya gitmesi' istendi. Lalas ABD'de uçaktan indiğinde tutuklanıp 15 yıl hapis ve BEŞ yıl göz hapsine çarptırıldı.
Atina'nın Amerikalı avukatlara ödediği servet sonucu 12 yıl hapis ve iki yıl göz hapsinin ardından kalan cezayı Yunanistan'da çekecek. Eşinin "Yunanistan'ı canından çok seviyor" dediği, 15 yaşındaki oğlunu ilk kez görecek. Lalas'ın EYP'e bilgi sızdırırken karşılığında hiç maddi talepte bulunmadığı, yakalanmasına ise Yunan makamlarının beceriksizliğinin sebep olduğu söyleniyor.