Yunanistan bu kez dini şiddet döngüsüne kapıldı

Yunanistan bu kez dini şiddet döngüsüne kapıldı
Yunanistan bu kez dini şiddet döngüsüne kapıldı

Parlamento ve içişleri bakanlığına ?Allah-u ekber? diyerek yürüyen göstericiler kendilerine müdahale eden polisle çatıştı. Dün göçmenlerin mescit olarak kullandığı bodrum katı kundaklanırken, beş Bangladeşli yaralandı. FOTOĞRAFLAR: AFP

Yunan polisinin göçmenlere kimlik denetiminde Kuran'ı yırtması üzerine Müslüman göçmenler ilk kez polisle çatışıp Atina'yı 'Allah-u ekber' sloganıyla inletti. Misilleme olarak bir mescit kundaklandı
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da çarşamba gecesi kimlik kontrolü yapan polisin bir Suriyeli göçmene ait Kuran’ı yırtmasıyla çıkan gerilim şiddet sarmalına dönüştü. Solcu ve ırkçılık karşıtı grupların desteğiyle perşembe günü başkent Atina’da sokağa dökülüp polisle çatışan Müslüman göçmenlerin ateşi  dinmezken, Yunanlılar bir mescidi yakarak misilleme yaptı.
İlk kez polisle çatışan, ateş yakıp barikatlar kuran, dükkan ve otomobillere hasar veren Müslüman göçmenlere halkın müdahale etmesiyle arbede yaşandı. Yine ilk kez Atina’nın kalbi sayılan Omonia Meydanı’nda ‘Allah-u ekber’ sloganı  atılıp Yunanlıların endişeli bakışları arasında namaz kılındı. Göçmenler Atina’da cami inşası taleplerini de dile getirdi.
Cuma günü 800 göçmen eylemi sürdürünce, Atina’nın merkezi arenaya döndü. Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Suriye, Somali’den gençler parlamento ve içişleri bakanlığına ‘Allah-u ekber’ diyerek yürüdü. Polis gözyaşartıcı gazla müdahale edince, molotofkokteyli ve taşlarla karşılık gördü. Çıkan çatışmada yedisi polis 16 kişi yaralandı, 46 kişi gözaltına alındı, beş dükkan ve 75 oto hasar gördü.
Dün sabaha karşıysa kukuletalı şahıslar, göçmenlerin Attiki Meydanı’nda mescit olarak kullandığı bodrum katını ateşe verdi. İtfaiye yangını söndürürken beş Bangladeşli hastaneye kaldırıldı.
Göstericilerden Manala Muhammed “Olaya karışan polislerin yargılanmasını ve hükümetin özür dilemesini istiyoruz” derken, organizasyondaki Yunan insan insan hakları savunucusu Thanassis Kourkoulas, “Olay bütün Müslümanlara, göçmenlere ve demokrasiye saygı duyan Yunanlılara hakarettir” diye çıkıştı. Polis, suçlanan memurun uyuşturucu şüphesiyle birkaç sayfasını yırttığı peçeteye sarılı şeyin Kuran olduğunu bilmediğini savunsa da, soruşturma sözü verip yırtılmış Kuran’ın fotolarını yayımladı. İçişleri Bakanı Hristos Markoyiannakis “Sorumlu herkes kesinlikle hesabını verecek. Bu münferit olay şiddete gerekçe olamaz” dedi. Hükümet “Herkesin dini özgürlüğüne saygılıyız. Rencide edilmesini kınıyoruz. Dini sembollere saygısızlık kabul edilmez” açıklamasını yaptı. 

‘Türklerin parmağı var’
Aşırı milliyetçi LAOS partisi lideri Yorgos Karancaferis “Hıristiyan bir ülkeye davetsiz geldiklerini bilmeleri gerek. Beğenmiyorlarsa kapı açık” derken, medyanın bir bölümü ‘Kuran’ın yırtılması bahane mi? Müslümanların hedefi başka mı?’ soruları yöneltti. Hatta marjinal milliyetçi gazeteler ‘Türkler ve Kosovalıların parmağı var’ dedi.