'Yunanistan Ege'deki küçük adalara 1000 komando sevk etti'

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA  - Yunanistan’ın Türkiye’nin saldırabileceği korkusuyla Ege’deki küçük adalara büyük gizlilik içinde 1000 komando sevk ettiği öne sürüldü. Haberin Atina’yı karıştırması üzerine Yunan Genelkurmayı’ndan yalanlama geldi. “Türkiye’nin egemenliğinden şüphe ettiği Ege’deki hassas bölgelere tam teçhizatlı 1000 komando sevk edildi” diye yazan haftalık ‘Proto Thema’, Türk savaş uçaklarının son zamanlarda Bulamaç ve Eşekadası üzerindeki alçak uçuşları karşısında, Yunan Savunma Bakanlığı’nın, Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) raporlarını da göz önünde tutarak, Ege’deki On İki Adalar bölgesinde bulunan 10’dan fazla  küçük adaya asker takviyesi yapılması emri verdiğini yazdı. Gazete, ‘Türklerin Yunan toprağını ele geçirmeye teşebbüs edebilecekleri ihtimalinin imkansız olmadığı sonucuna varılarak’ bu kararın alındığını aktardı.
Komandolar hava- deniz yoluyla 50’şer kişilik gruplar halinde sevk edildikleri küçük adalarda ağustos sonuna dek kalacak. Yunan askeri kaynakları, On İki Adalar bölgesinde Yunan askeri takviyesinin Türkiye’nin dikkatinden kaçmadığını, Ege’deki ‘Ro’ adlı adaya gönderilen Yunanlı komandoların Türkler tarafından görüntülendiğini belirtti. Komando sevkinde, Türkiye’nin askeri operasyon ihtimalinin yanısıra uçak kazası olasılığının da göz önünde bulundurulduğu öne sürüldü. Gazetenin haberinin internet ve televizyon kanallarında da yayımlanması üzerine Genelkurmay “Gerçeği yansıtmıyor” açıklaması yaptı. 

Dora’dan argo çıkış
Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani, Türkiye’nin AB ile ilişkilerini değerlendirken alışılmadık bir üslupla “Avrupa’da kabadayılık sökmez” dedi. Yunan basınına Türkiye’nin ağır tempoda, sancılı ve bir bakıma tarihi bir Avrupalılaşma sürecinden geçtiğini, coğrafi konumu, tarihi ve çapı açısından Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve sosyal işlemlerini anlayışla karşıladığını anlatan Bakoyani, şunları söyledi: “Hatta Türkiye’nin iç siyaset realitesini ve Erdoğan’ın verdiği mücadeleyi de anlayışla karşılıyorum. Ama Avrupa’da kabadayılığa yer yoktur. AB’de anlaşmaya varılan hususları uygulamada maalesef Türkiye’nin iyi bir geleneği yok.” Türkiye-AB ilişkilerinin aralıkta anlaşmalar temelinde değerlendirileceğini, bunun önemli bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Yunan bakan, Rumların Akdeniz’de petrol çıkarma faaliyetlerine de kalkan oldu.