Yunanistan ilk kez seçime belirsiz gidiyor

Demokrasiye döndüğü 1974'ten beri seçim galibinin hep önceden tahmin edildiği Yunanistan, ilk kez 'ertesi günü' belirsiz seçimlere gidecek.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Demokrasiye döndüğü 1974'ten beri seçim galibinin hep önceden tahmin edildiği Yunanistan, ilk kez 'ertesi günü' belirsiz seçimlere gidecek. Başbakan Kostas Karamanlis'in 16 Eylül'de erken seçim kararı, en az 64 kişinin öldüğü yangınların ardından ters tepti. Seçimin galibi ve tek partili iktidar çıkıp çıkmayacağı meçhul. Anketlere göre, Yunanlılar küçük partilere meyilli.
Karamanlis iderliğindeki Yeni Demokrasi (ND) ile PASOK arasında yangın öncesi 3-4 olan puan farkı, yangın sonrası 0.7-1.5'e indi. Birinci partiyi yüzde 15'in üzerindeki kararsızlarla 350 bin yeni seçmen belirleyecek. Birinci partinin tek başına iktidar için yüzde 42'nin üzerinde oy toplaması ve ikinci partiye en az yüzde 1 fark atması gerek. Ama anketler, ND'nin de PASOK'un da oy oranını yüzde 40'ın altında veriyor. 300 üyeli parlamentoda tek partili iktidarın 154 sandalyeyi geçemeyeceği tahmin ediliyor. ND veya PASOK'un birinci çıkması, tek başlarına iktidar anlamı taşımıyor. Koalisyon ihtimali var. Aşırı milliyetçi LAOS parlamentoya girerse, seçim yasası nedeniyle tek partili iktidar güçleşecek.
Erdoğan istikrarlı bir görüşmeci
Öte yandan Karamanlis, görüş ayrılıklarına rağmen Başbakan Tayyip Erdoğan'dan memnun. Kathimerini'ye konuşan Yunan lideri, 'Erdoğan AB'yi ne kadar istiyor' sorusunu "Siyasette sözler ve niyetten çok icraat önemli. Farklı görüşlerimize rağmen karşımızda istikrarlı bir görüşmeci var. Yıllarca böyle bir şey yoktu" diye yanıtladı. Karamanlis, "İkili ilişkilerde ortam iyi, ama çözüme dair gelişme yok. Türkiye uluslararası hukuk ve antlaşmaların müzakere konusu olmadığını anlamalı" diye çıkıştı.