Yunanistan'da aşırı sağa parlamento yolu

Yunanistan, Başbakan Kostas Karamanlis'in kararıyla 16 Eylül'de erken seçime hazırlanırken, aşırı sağ yükselişte. Uzmanlar, aşırı sağcı ve ırkçı LAOS partisi ile lideri Giorgos Karatzaferis'in...

ATİNA - Yunanistan, Başbakan Kostas Karamanlis'in kararıyla 16 Eylül'de erken seçime hazırlanırken, aşırı sağ yükselişte. Uzmanlar, aşırı sağcı ve ırkçı LAOS partisi ile lideri Giorgos Karatzaferis'in, 67 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangınlar nedeniyle tavan yapan halk öfkesinden faydalanıp parlamentoya gireceği uyarısı yapıyor.
Türkiye'nin AB üyeliğine karşıtlığı, Kilise'yle yakın ilişki istemesi ve 11 Eylül'ün Yahudilerin işi olduğu savıyla tanınan LAOS, anketlere göre son 25 yıldır ülkeyi yöneten Karamanlis liderliğindeki sağcı Yeni Demokrasi (ND) ve solcu PASOK iktidarlarından sıkılmış seçmenler arasında güçleniyor. LAOS'un, bu seçmenlerin protesto oyuyla parlamentoya gireceği öngürüsü artıyor.
2000'de ND üyeliğinden atılan ve 2004'te Avrupa Parlamentosu'na giren Karatzaferis Haziran 2005'te Avrupa Komisyonu'na, 'Avrupa'da sadece yüzde 3'lük toprak parçasına sahip olduğu' gerekçesiyle, "Pilot proje olarak önce İstanbul ve Türkiye'nin Avrupa'daki bölümünün üye yapılmasını' önermişti. Komisyon da "Teklif AB antlaşmalarıyla uyumsuz" yanıtı vermişti.