Yunanistan'da bu kez polisler yürüyor

Yunanistan'da bu kez polisler yürüyor
Yunanistan'da bu kez polisler yürüyor

Yunan polisleri önceki akşam vurulan arkadaşlarının yattığı hastane önünde gösteri düzenledi. FOTOĞRAF: REUTERS

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da 15 yaşında bir gencin polis kurşununa kurban gitmesiyle patlayan anarşist şiddet dalgası durulurken, bu kez polisler sokağa döküldü. 2003’te çökertilen 17 Kasım örgütünün küllerinden doğan ‘Devrimci Mücadele’nin sorumlu tutulduğu saldırıda 21 yaşındaki bir polisin ağır yaralanması üzerine, 500 polis arkadaşlarının tedavi gördüğü hastane önünde gösteri düzenledi. Sağcı Başbakan Kostas Karamanlis ise bir vekil fazlayla ayakta duran hükümetinde dokuz bakanı değiştirdi.
‘Hedef gösteriliyoruz’ diye bağırarak siyasilerle gazetecileri suçlayan polisler, ziyaret eden Atina Başpiskoposu Yeronimos’u da yuhaladı. Geçen ay gencin polis kurşunuyla öldüğü anarşist semti Eksarhia’da nöbet tutan polisi vuran MP5 makineli tüfeğin, Devrimci Mücadele’nin iki yıl önce karakol tararken kullandığı silahla uyuştuğu açıklandı. Polis ve hükümeti hedef belleyen Devrimci Mücadele, 2007’de ABD’nin Atina Büyükelçiliği’ne roketle saldırmıştı.
Karamanlis ise, bir manastırın emlak yolsuzluğuna karıştığı için iki bakanının istifa etmesinin ardından, hükümeti yeniden salladı. Polisten sorumlu İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos’a dokunmazken, yardımcısının ‘kellesini uçurdu’. Maliye ve eğitim bakanlarını da değiştirirken, dışişleri ve savunma bakanları kaldı. (Radikal)