Yunanistan'da demokrasi dersleri

Yunanistan'da demokrasi dersleri
Yunanistan'da demokrasi dersleri

Karamanlis, Papandreu?yla baş başa ülke sorunlarını görüştükten sonra başbakanlıktan ayrıldı. FOTOĞRAF: AFP

Yunan seçiminin mağlubu Karamanlis, devir teslimde galip Papandreu ile 45 dakika baş başa görüştü. Solcu lider bir günlüğüne sağcı kabineye başkanlık etti
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da yeni Başbakan Yorgo Papandreu ile eski Başbakan Kostas Karamanlis demokrasi örneği bir devir teslim töreninde başrolü oynadı. Pazar günkü erken seçimden zaferle çıkan solcu PASOK’un lideri Papandreu, şehir merkezindeki İrodu Attiku Caddesi üzerinde bulunan başbakanlık binasında (Megaron Maksimu) mağlup Karamanlis tarafından karşılandı. Kameralardan uzak 45 dakika görüşen iki lider, ekonomiden dış politikaya tüm sorunlarını samimiyetle konuştu. Ardından kolunu sıvazlayarak Papandreu’ya başarı dileyen Karamanlis, 5.5 yıl çalıştığı başbakanlıktan ayrıldı.
Dün Yunanistan’da 24 saatliğine formalite icabı da olsa bir ilk yaşandı. Papandreu’nun 16 olan bakanlık sayısını bazılarını birleştirerek azaltırken, yeni bakanlıklar kurabilmesi için cumhurbaşkanlığı kararnamesinin imzası gerekiyordu. Bunun için de Papandreu’nun başbakanlık yemini etmesi. Cumhurbaşkanı’nın eşlik ettiği solcu lider başpiskopos önünde İncil’e el basarak yemin etti. Yeni bakanların bugün yemin edecek olması nedeniyle Papandreu bir günlüğüne de olsa Karamanlis’in liderliğindeki Yeni Demokrasi (ND) partisinin kabinesine başkanlık etti. Ayrıca PASOK kabinesinde ilk kez ‘başbakanlık sözcülüğü’ kurulurken, tüm bakanlıkları denetlemek için ‘başbakanlık dairesi’ kuruluyor. Papandreu, dışışileri bakanlığını da üstlenirken başbakan yardımcılığına, eski dışişleri bakanı Teodoros Pangalos’u, savunma bakanlığına da  2007 seçimlerinden sonra Pasok liderliği için Papandreu’ya rakip çıkan eski kültür bakanı Evangelos Venizelos’u atadı. Kabinede beşi bakan, dördü bakan yardımcısı dokuz kadın var. Papandreu’ya ekonomik vaatlerini gerçekleştirme programı bir kadına, ekonomist Luka Katseli’ye teslim edildi. 

ND darmaduman
Hezimete uğrayan ND’de ise kaos hâkim. Karamanlis’in istifası ile gözler bir ay sonraki kongrede seçilecek yeni lidere çevrilirken, kuzeni Yorgo Liapis devreye girdi. Liapis, liderliğin bir numaralı adayı eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani’nin Karamanlis’i erken seçime yönlendirerek felakete sürüklediği gerekçesiyle istifasını istedi. Liapis’in aynı ithamı getirdiği ND kurucusu eski Çevre Bakanı Yorgo Suflias istifa ederken, Bakoyani yanıt vermedi.
Siyasi kariyerinin en zor günlerini yaşayan Karamanlis’in 89 yaşındaki annesi Aliki, kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Doktorlara göre durumu ciddi.