Yunanistan'da dini yemin krizi

Yunanistan'da dini yemin krizi
Yunanistan'da dini yemin krizi

Yemin törenini geniş bir din adamları kalabalığı da izlerken, sosyalist vekiller yemin etmedi. FOTOĞRAF: AFP

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunan parlamentosunda yine ‘yemin krizi’ yaşandı. Seçimlerde 13 milletvekili çıkaran Sol Koalisyon partisi (SYRİZA) yemin vermeyip sadece törende hazır bulundu. SYRİZA vekilleri 2007 seçiminde yaptıkları gibi İncil ve Kuran’a (Türk vekiller için) el basarak yemin verilmesini protesto etti. Parlamenter yeminin dini değil siyasi olması gerektiğini vurguladı.
Diğer milletvekilleri, ‘Tanrı, Hz. İsa ve Kutsal Ruh adına anayasada öngörülen vatana ve demokratik rejime sadık kalacağım. Anayasa ve yasalara uyacağım’ diyerek yemin verdi. İki Türk milletvekili ise aynı yeminin girişini ‘Tanrı ve Muhammed’ diye değiştirerek söyledi. SYRİZA vekilleri yeminin ‘Şerefim ve vicdanım adına...’ olarak değiştirilmesini istedi. Dini içerikli yeminin Anayasa’nın din özgürlüğü ile ilgili maddelerini ihlal ettiğini belirtti. 

Limuzin değil hibrid
Yeni Başbakan Yorgos Papandreu iktidarının ilk günlerinde peş peşe yeniliklere imza atıyor. Papandreu, kendisinin ve bakanların makam araçlarının limuzin değil hibrid teknolojili ve hacimleri 1600 cc’den büyük olmamasını kararlaştırdı. Bu makam araçlarının hacmi 3 bin 500 cc’ye kadardı. Büyük devlet kuruluşlarında oalağanüstü durumlar dışında en fazla 5 makam aracı bulunacak. Devlet ve kamu kuruluşlarında 57 bin araç bulunduğunu öğrendiğinde kızan Papandreu, ekim sonuna dak araç sayımı istedi. Satılacak araçlar devlet kasasına girdi olacak..