Yunanistan'da kukuletalı yakalanan yandı

Yunanistan'da kukuletalı yakalanan yandı
Yunanistan'da kukuletalı yakalanan yandı

Anarşistler kukaleta ile yakalanırsa 2-10 yıl arasında hapse çarptırılabilecek.

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ANKARA - Yunanistan Emniyet Teşkilatı’ndaki güvenlik durumunun vahimleşmesi üzerine terörle mücadele dairesinin yeniden yapılanması için Britanya’nın ünlü polis teşkilatı Scotland Yard’daki  dedektiflerin yardımını isteyen Yunan hükümeti, Atina şehir merkezini kırıp dökmeyi ‘adet edinen’ anarşıstlere karşı da savaş açıyor.
Geçen cuma Atina’nın Nişantası’sı olan Kolonaki semtinde yüzlerini kukuletalarla gizleyen 30 kadar anarşistin 67 dükkanın vitrinlerini kırması ve park etmiş 40’dan fazla otomobile zarar vermesi üzerine Kostas Karamanlis hükümeti bir dizi tedbirler aldı. Bu çerçevede, şiddet eylemlerine katılan anarşistler yüzleri kukulete ile gizlenmiş halde yakalanmaları durumunda öngörülenden 2-10 yıla kadar fazla hapis cezasına çarptırılacaklar. Polise küfür ya da hakaret durumunda da dava açılması için bugüne kadar geçerli ‘davacı ihbarı’ gerekmeden resmen adli işlemler başlatılacak. Ayrıca, emniyet teşkilatı mensubu tam teçhizatlı 3000 polis Atina şehir merkezinde 24 saat devriye gezecek. Motosikletli 300 polis de üçer-dörder gruplar halinde dolaşacak. Anarşist saldırıların ‘mutad’ hedeflerinden haline gelen bankalara ise sert metaldan imal edilmiş kepenk kullanma zorunluluğu getirilecek. Ancak Yunanlı hukukçular, kukuletalı anarşistlere fazla ceza tedbirinin sonuç getirmesini beklemediklerini, çünkü polisin anarşistleri yakalamakta aciz kaldığı görüşünü dile getiriyor.
Yunanistan’ı geçen yıl sonunda saran gençlik eylemleri anarşistleri toplumsal düzene karşı eylemlerini artırmalarına sebep olmuştu.