Yunanistan'da Rasmussen sevgisi

Yunanistan'da Rasmussen sevgisi
Yunanistan'da Rasmussen sevgisi

Rasmussen?i başbakanlık konutunda karşılayan Karamanlis, koluna girerek samimiyetini sergiledi. FOTOĞRAF: REUTERS

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Ege anlaşmazlıkları ve Kıbrıs konusunun ittifakta yarattığı sorunların giderilmesi için Yunan hükümetinin nabzını yokladı. Başbakan Kostas Karamanlis, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani ve Savunma Bakanı Evangelos Meimarakis ile görüşen Rasmussen’e Atina’dan “AB-NATO işbirliğine Türkiye engel oluyor. Afganistan’da NATO askeri gücü ile AB’nın polis gücü yan yana ama işbirliği yapmalarında zorluk çıkıyor. Nedeni de Türkiye’nin AB üyesi Kıbrıs’ı (Rum Kesimi) tanımaması” mesajı verildi.
Yunan yetkililer, Türk savaş uçaklarının Ege’deki uçuşlarından da şikâyet etti. Rasmussen, Kathimerini gazetesine demecinde, NATO-AB ilişkilerinin düzelmesi için Genel Sekreter olarak Türk-Yunan ilişkilerine öncelik vereceğini belirterek, “Bu ilişkilerde çözümsüz kalan anlaşmazlıklar, NATO-AB işbirliğine olumsuz etki yapıyor” dedi. “Erdoğan’ı da Karamanlis’i de tanıyorum. İkisi de gerçekçi ve mantıklı insanlar. Her ikisini de çözüm için cesaretlendirmeye çalışacağım” vurgusu yapan Rasmussen, Türk-Yunan sorunlarının bir kısmının bölümünün Kıbrıs’tan kaynaklandığını belirtti. Ege’de askeri uçuşların tamamen ikili anlaşmazlık konusu olduğunu kaydeden Rasmussen, ittifakın çözüm çabalarını kolaylaştırmanın öteye gidemeyeceğini ekledi. 

Türkiye’nin muhalefetine yorum yapmadı
Rasmussen, Türkiye’nin Hz. Muhammed karikatürleri krizindeki tavrı ve Roj TV’nin Danimarka yayınları yüzünden genel sekreter seçilmesine gösterdiği tepki ile ilgili bir soruya ise “O zamanki müzakereler için yorum yapmayacağım. Sonuç olarak toplu bir karşılıklı anlayış sağlanmıştı. Türkiye, bazı başka müttefik üyeler gibi NATO’nun askeri yapısı ile sekreterliği arasında eşit temsil gibi makul olan endişelerini dile getirmişti” yanıtını verdi.