Yunanistan'da Türkçe radyo yayınına darbe

1981'den beri AB üyesi Yunanistan'da özel radyoların faaliyetlerine düzenleme getiren yeni lisans yasası, Batı Trakya'da Türkçe yayın yapan radyo istasyonlarını endişeye sevk etti.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - 1981'den beri AB üyesi Yunanistan'da özel radyoların faaliyetlerine düzenleme getiren yeni lisans yasası, Batı Trakya'da Türkçe yayın yapan radyo istasyonlarını endişeye sevk etti. 20 bin radyo istasyonuna çekidüzen vermek amacıyla çıkarılan ve 19 Temmuz'da resmi gazetede yayımlanan 3592 sayılı yasa yüzünden Türkçe yayın yapan yeni radyo istasyonlarının açılması güçleşecek, var olan altı radyodan bazıları ise kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Zira en az 60-100 bin avro kuruluş sermaye ve en az beş personel çalıştırılmasının yanı sıra 24 saat yayın zorunluluğu getirilen yasayla, radyolarda 'konuşmaların olduğu programlarda öncelikli (ya da ağırlıklı) dilin Yunanca olması' zorunlu koşuluyor.
Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO) Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile Parlamento Başkanı Anna Benaki'ye mektup yollayarak kaygılarını dile getirdi. IPI yasanın 'azınlıkların bilgilenmeden yararlanamaması için dikkatlice düşünülerek hazırlandığını' belirtip uluslararası yükümlülükleri anımsattı. Türk azınlığının parlamentodaki tek temsilcisi, iktidar partisi Yeni Demokrasi'nin vekili İlhan Ahmet de isim okunarak yapılan oylamaya katılmadı. Ahmet daha sonra, "Hükümet yetkilileri bana yasa maddelerinin uygulanması için ayrıca bakanlar kurulu kararı çıkarılacağını, ruhsatı olan radyoların kapsam dışı bırakılacağını söyledi. Yetkililer, Türkiye'de resmi dil Türkçe veya Fransa'da Fransız olmasına rağmen radyoların başka dillerde yayın yapması uygulamasının Yunanistan için de geçerli olacağını iletti" açıklamasında bulundu.
'Yeni yasaya uymamız mümkün değil'
Ama Batı Trakyalı radyo sahibi Türkler kaygılı. Radyo City'nin sahibi Halit Halilibrahim "Anadili Türkçe olan belirli bir kitleye hitap ediyoruz. Başka dil kullanmak zorunda bırakılırsak yayınlarımızın hiç anlamı kalmaz" derken, Joy FM'in sahibi Cengiz Bodur, "Kısıtlı imkânlarıyla yayın yapan azınlık radyolarının yeni yasaya uyması mümkün değil. Bu yasa yüzünden yayınlarımıza son verme tehlikesiyle karşı karşıyayız" tepkisi gösterdi.