Yunanistan'dan Erdoğan'a Batı Trakya tepkisi

Yunanistan'dan Erdoğan'a Batı Trakya tepkisi
Yunanistan'dan Erdoğan'a Batı Trakya tepkisi

Erdoğan, Eroglu?yu Başbakanlık Merkez Binası?nda resmi törenle karşıladı. FOTOĞRAF: AP

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan KKTC’nin yeni Başbakanı Derviş Eroğlu’yu Ankara’da ağırlarken Yunanistan, Başbakanın Heybeliada Ruhban Okulu ve Batı Trakya Türk azınlığına ilişkin sözlerine  tepki gösterdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani, Erdoğan’ın önceki gün NTV’de Heybeliada Ruhban Okulu ve Fener Patrikhanesi’nden söz ederken, Batı Trakya’daki Türk azınlığının sorunlarını anmasına ilişkin bir açıklama yaparak, “birbirinden farklı şeyler arasında kıyaslama yapılamaz. İnsan haklarına ve dini hürriyetlere saygı Türkiye’nin vatandaşlarına karşı yerine getirmesi gereken bir yükümlülüktür. Ayrıca, Türkiye aday ülke olarak kriterler çerçevesinde bu hakları korumak yükümlüğü altına girmiştir” dedi. Bakoyani, Müslüman azınlığın konumunu desteklemek için ‘önlemler aldıklarını’ söylerken, “Trakya’da Lozan Anlaşması, uluslararası ve Avrupa hukukuna tam saygı çerçevesinde yasalar önünde eşitlik politikası uygulamakta ve bu uygulamaya derinlik kazandırmaktayız. Müslüman azınlığın konumunu desteklemek için olumlu önlemler alıyoruz. Trakya Müslümanları Yunan vatandaşlığıyla gurur duyuyor” ifadelerini kullandı. 

‘Çözümün yeri BM’dir’
Erdoğan ile Eroğlu’nun gündeminde ise Kıbrıs ekonomisini canlandırmanın yolları ve adada kalıcı çözüm konuları vardı. Erdoğan görüşmeden sonra, “Kimse çözümün yerini BM dışında aramasın” dedi. Erdoğan, Kıbrıslı Türkler’in çözüm için her türlü fedakârlığı yapmalarına karşın  dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş haksız uygulamalara maruz kaldığını kaydederek, “Burası bir uyuşturucu bölgesi mi, burası bir terör bölgesi mi? Neden bu adaletsiz yaklaşımı sürdürüyorsunuz?” diye sordu. Eroğlu da KKTC ekonomisini darboğazdan kurtarmak için görüş alışverişinde bulunduklarını ifade ederek “Bizim kırmızı çizgilerimiz Türkiye’nin garantisidir” dedi.
 Kıbrıslı bir gazetecinin, KKTC liderlerinin her Ankara ziyareti öncesi yapılan ‘para istemeye mi geliyorlar’ yorumlarını sorması üzerine Erdoğan “Balık almaya gelen değil balık tutmayı bilen bir anlayışı başarmamız lazım. Biz altyapıyı güçlendirmek istedik. Turizmde ciddi yatırımlar var fakat yeterli değil. TOBB’yi, İTO’yu KKTC’de yatırıma teşvik ettik. Bizler güçlü ekonomiye sahip olamadığı için kendilerine belli bir desteği vereceğiz” dedi. (Radikal)