Yunanlı bayramı filan takmaz!

Yunanlı bayramı filan takmaz!
Yunanlı bayramı filan takmaz!

Eşekadası doğal güzellikleriyle meşhur.

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanlıların 1821’de Osmanlı’ya karşı bağımsızlık mücadelelerini başlatmasını simgeleyen 25 Mart milli bayramında, Ege’deki Eşekadası’nda (Agathonisi) ilginç bir protesto eylemi yapıldı. 80 kişinin yaşadığı Eşekadası’nda, öğrenciler, hükümetin kaçak göçmen akınına önlem almamasını protesto için ilk kez resmi geçite katılmadı. Eşekadası’nın muhtarı Evangelos Kotoros “Kaçakla durum her gün daha kötüye gidiyor. Çağrılarımızı Atina’da kimse dikkate almadı. Son seçeneğimiz bu protesto şekli idi’?dedi. Kotoros ekledi:  “Bu ortaya koyduğumuz tepki ne Eşekadılalıların milli vicdanı, ne de misafirperverlikleri ile ilgilidir.”
Etnos gazetesine göre, adadaki milli muhafızların da kaçak göçmen sorununa çare bulunmaması halinde tepki için silahlarını teslim edeceklerini kaydedildi. Ocaktan beri 400’den fazla kaçak göçmenin geldiği Eşekadası sakinleri korku içinde yaşadıklarını belirti.
25 Mart törenlerinde Patras ve Girit’in Kandiye (İrakliyon) şehirlerinde bazı vatandaşlar hayat pahalılığını protesto eden sloganlar attı.