Yunanlıları kızdıran tarih bakışı...

Yunanlıların tepki gösterdiği tarih kitabında yer alan bazı örnekler şöyle: 1821'de başlatılan Yunan bağımsızlık mücadelesi kahramanlarıyla ilgili bölüm: "Silahlı mukavemette hırsızların da rolü vardır.

ATİNA - Yunanlıların tepki gösterdiği tarih kitabında yer alan bazı örnekler şöyle:
1821'de başlatılan Yunan bağımsızlık mücadelesi kahramanlarıyla ilgili bölüm: "Silahlı mukavemette hırsızların da rolü vardır. Silahlı gruplar oluşturan hırsızlar, devlet yetkililerine, sehayat edenlere saldırmakta, köylere, şehirlere girip para, silah ve yiyecek çalmaktadır. Her silahlı hırsız grubunun başında bir kaptan vardır. Zamanla bu hırsızlar Osmanlılar için büyük dert olur. Bir de eşkıya grupları vardır. Eşkıya grubu da hırsızlar grubuna karşı koymak için Osmanlı ile anlaşır. Ancak, onlar da sözünde durmayıp hırsızların safhasına geçer".
1922 Kurtuluş Savaşı (küçük Asya felaketi) bölümü: "1921 yazında Yunan ordusu Ankara'yı işgal için saldırdı. Bu gidişat Sakarya'da durduruldu ve hedefe ulaşılamadı. Bir yıl sonra Kemal önderliğindeki Türk güçleri Yunan ordularını denize doğru gerilemeye mecbur bıraktı. 27 Ağustos 1922'de Türk orduları İzmir'e girdi. Binlerce Yunanlı Yunanistan'a gitmek amacıyla gemilere binmek için limanda birikti."
1974 Kıbrıs olayları: "Yunan cuntası darbe ile Kıbrıs Cumhurbaşkanı'nı devirmeye çalıştı. Türkiye Kıbrıs'a girip adanın kuzeyini ele geçirdi. Orada uluslararası toplum tarafından tanınmayan bir Kıbrıs Türk devleti ilan etti. Çok sayıda Kıbrıslı Rum zorla yurdundan edildi ve ada bölündü. O zamandan beri Kıbrıs bölünmüş durumda ve sorun hâlâ çözümlenmedi."