Yunanlıların gözü Türkiye'de

Yunanlıların yüzde 59.9'u Kıbrıs'ı, yüzde 37.9'u İstanbul'u, yüzde 36.2'si Ege'yi yüzde 31.2'si de Karadeniz'i 'kurtarılmamış vatan' olarak görüyor.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - AB üyesi Yunanistan'da halkın önemli bir kısmı hâlâ İstanbul, Batı Anadolu ve Karadenizi 'kurtarılmamış vatan toprağı' sayıyor. Saygın araştırma şirketi Kapa'nın Siyasi Araştırmalar ve İletişim Merkezi'nin (KPEE) 22-31 Mart tarihlerinde 2 bin kişi ile yaptığı ve 'Yunanlıların 2020'de ülkelerini nasıl istediklerini' saptamayı hedefleyen anketine göre, 'Hâlâ kurtarılmamış vatanlar olduğuna inanıyor musunuz' sorusuna 'Hayır' cevabını verenlerin oranı yüzde 24.9 oldu. Buna karşı yüzde 59.9'luk kitle Kuzey Kıbrıs'ı, yüzde 37.9 İstanbul'u, yüzde 36.2 ise Batı Anadolu'yu (Yunanistan için Küçük Asya) yüzde 31.2 de Karadeniz'i (Pontus) 'kurtarılmamış vatanlar' saydı.
Katiller, bağımlılar...
Yine Arnavutluk sınırı (Epir) ve Makedon sınırını da 'kurtarılmamış vatanları' sayanların oranı yüzde 40 ve yüzde 21. Katılımcıların yüzde 31.2'si kendisini 'çok milliyetçi', yüzde 43.2'si 'hemen hiç milliyetçi' diye tanımladı. 'Kimi komşu istemezdiniz' sorusuna ise 'katiller', 'uyuşturucu bağımlıları ve 'Çingenelerden' sonra yüzde 27.1 ile 'Müslümanlar' yanıtı çıktı. Yunanlılar, eşcinsel, Yahudi veya ateist komşuları tercih ediyor.
'Türkiye ile Yunanistan arasındaki rekabet nereden teşvik ediliyor' sorusuna verilen cevaplar şöyle: Türkiye'nin saldırganlığı (yüzde 31.2), yabancı güçler (yüzde 30.5), iç politika için siyasi nedenler (yüzde 21.6). Ayrıca katılımcıların yüzde 66.9'u 'Yunanlı olmakla iftihar ettiklerini', yüzde 71.7'si 'Yunan kültürü olmasaydı AB'nin bugünkü halde olmayacağını', yüzde 39.3'ü ise 'bugünkü Yunanistan'ın eski Yunan'ın devamı olduğunu' görüşünü belirtti.