Yunanlıların uysallığı

Hükümet bir kez daha Avrupa'da ödün verme gösterisi yaptı. Türkiye bir kez daha uzlaşmazlık gösterisi yaparak, (yine) Kıbrıs aleyhine hedeflerine ulaştı.

Hükümet bir kez daha Avrupa'da ödün verme gösterisi yaptı. Türkiye bir kez daha uzlaşmazlık gösterisi yaparak, (yine) Kıbrıs aleyhine hedeflerine ulaştı. Belki Karamanlis, Kıbrıs'ın NATO'ya girmek istemediğini destekleyebilir, ancak Türkiye'ye veto hakkını tanıdığımız ortadadır. Böylece, koymuş olduğumuz tek (!) müzakerecilik hedefinden geri adım attık ve Ankara'ya, Yunanistan aleyhine bir prestij zaferi verdik.
Tabii ki hükümet bayram yapıyor. Hükümetin, Türkiye ile müzakerelerin bloke olması ihtimalinden ve Ege'de bir gerginlik dönemine girilmesinden korktuğu gerçek. Çünkü, Karamanlis bütün politikasını Ankara'nın iyi niyetlerine dayandırmıştı. Türkiye'nin hatırını yapalım ki bize kızmasın. Sert mücadelelerden sonra elde edilen ve her adımı Türkiye'nin Avrupa yönelimine bağlayan PASOK hükümetlerinin politikası bir çırpıda terk edildi.
Ancak bu kendini aldatmaktır, çünkü Türkiye'nin saldırgan politikasını kendiliğinden terk edeceğine kimse inanmıyor. Avrupa Komisyonu'na turist olarak gittiğimiz ve Avrupalı ortaklarımıza iyi çocuk olduğumuzu gösterdiğimiz müddetçe, görüşlerimizi daha zor savunabileceğiz. Sonunda da, geçen gün bulunduğumuz yerde olacağız; bizden iyi niyet gösterisinde bulunmamızı talep edecekler. En uysal olan "biziz be kardeşim..." (Yunan gazetesi, başyazı, 5 Ekim 2005)