Yunanlının Türkiye'ye AB muhalefeti azaldı

Yunanlıların Türkiye'ye bakış açıları yavaş yavaş değişiyor. Kapa Resarch adlı kamuoyu araştırmaları şirketinin gerçekleştirdiği son ankete katılan Yunanların yüzde 39.7'si 'Pazar günü Türkiye'nin AB üyeliği için...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanlıların Türkiye'ye bakış açıları yavaş yavaş değişiyor. Kapa Resarch adlı kamuoyu araştırmaları şirketinin gerçekleştirdiği son ankete katılan Yunanların yüzde 39.7'si 'Pazar günü Türkiye'nin AB üyeliği için referandum düzenlense hangi yönde oy kullanacaktınız' sorusuna 'Evet derdim' cevabı verdi. 'Hayır oyu verirdim' diyenler ise yüzde 56.5 olarak belirlendi. Daha önceki anketlerde Yunanlıların yüzde 75'ten fazlası Türkiye'yi AB'de istemediğini söylüyordu.
Yüzde 39.7 'KKTC'ye tecrit kalksın' diyor
Yunanlıların yüzde 65.7'si Türk-Yunan yakınlaşmasının devamından yana oldukları görüşünü dile getirdi. Türkiye'ye karşı daha sert bir politika isteyenlerin oranı ise yüzde 31 çıktı. Kıbrıs'ta çözüm ve birleşmeye yönelik Annan Planı'na 'Evet' dedikleri için Kıbrıslı Türklerin uluslararası tecritten çıkarılmaları gerektiğini savunanların oranı da ankette yüzde 39.7 gibi hayli yüksek bir oran çıktı. Aksini savunanlar yüzde 52 oldu.
Yunanlıların yüzde 39.4'ü Kıbrıs sorununun 10 yıl sonra da aynı kalacağına inanıyor. Katılımcıların yüzde 17.4'ü 10 yıl sonra adada iki ayrı devlet olacağı fikrinde. Yüzde 36 ise bu sürede çözüm bulunacağı savında.