Yuşçenko'ya 'inşallah seçilmezsin' temennisi

Yuşçenko'ya 'inşallah seçilmezsin' temennisi
Yuşçenko'ya 'inşallah seçilmezsin' temennisi

Medvedev, Rus siyasi parti liderleri Züganov, Grizlov, ve Mironov?u Soçi?de ağırladı. FOTOĞRAF: afp

Medvedev, Batı yanlısı Ukrayna lideri Yuşçenko'ya yazdığı mektupta Kiev'i 'Rus düşmanlığının' başını çekmekle suçladı. Yuşçenko'ya açık bir dille beş ay sonraki seçimlerde yenilmesi temennisini aktaran Rus lideri, bu ülkeye elçi de yollamayacak

MOSKOVA - Rusya’nın NATO üyeliği hedefini kovalayıp, Rus doğalgazının Avrupa’ya ulaşmasını sekteye uğratan Ukrayna ile ilişkileri dibe vuruyor. Kiev’deki Batı yanlısı yönetimi ‘Rus düşmanlığı gütmek’ ve ‘ilişkilerde ciddi krize yol açmakla’ suçlayan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, ilişkiler düzelinceye dek bu ülkeye büyükelçi atamayacağını duyurdu. Medvedev, 2004’te Batı yanlısı ‘turuncu devrimle’ iktidara gelmiş Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’ya da alenen ocaktaki seçimlerde mağlup olması temennisini dile getirdi. 
Kremlin’in dün mektubu, Medvedev’in yazdıklarına dair yorumlarını içeren video blog eşliğinde yayınladı. Sovyetler’in çöküşü sonrası ikili ilişkilerdeki husumetin ilk kez bu kadar net dile getirildiği mektupta, Medvedev, Yuşçenko’ya Ukrayna’yı NATO üyesi yapma emelinden, Ortodoks kilisesini Moskova’nın kontrolünden çıkarma çabasına uzanan bir dizi eleştiri eşliğinde ‘Rusya ile dostluk ve ortaklık ilkelerini görmezden gelmekle’ suçladı. Ukrayna’nın geçmişten kalma ortak enerji hatları sistemini ‘kötüye kullanarak’ Avrupa’ya enerji arzı güvenliğini tehdit ettiğini de söyleyen Medvedev, Yuşçenko’nun diğer Rus karşıtı yönetim olan Mikhail Saakaşvili liderliğindeki Gürcistan’a desteği ve Rus Karadeniz Filosu’nu Sivastopol Limanı’ndan atma hedefini de eleştirdi. Ukrayna’daki başkanlık seçiminden beş ay önceye denk gelen çıkışında adeta Yuşçenko’nun mağlubiyetini öngörerek Rusya ile Ukrayna ilişkilerinin ‘temelinden değişmesinin çok uzun sürmeyeceği’ yorumu yapan Medvedev, “Umarım Ukrayna’nın yeni liderliği ilişkilerdeki dönüm noktasına hazır olur” vurgusu yaptı. Rusya 2004’teki seçimde Yuşçenko’nun rakibi Viktor Yanukoviç’i desteklemişti. Son anketler Yuşçenko’nun desteğini tek haneli rakamlarda verirken, ‘turuncu devrimde’ ortak olduğu sonra anlaşmazlığa düştüğü kadın yoldaşı ve Başbakan Yulia Timoşenko Moskova’yla dengeli ilişki yürütüyor. 

Asker yollama yasası
Öte yandan Medvedev, dün Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’ya kendisine ülkenin çıkarlarını korumak için yabancı ülkelere asker gönderme yetkisi tanıyacak yasa tasarısı sundu. Yasa Rus ordusunun saldırganlıkla karşı karşıya olan bir ülkeyi korumak üzere bu ülkeye konuşlanması, buradaki Rus vatandaşları ile askeri personelin korunması ve deniz korsanlığıyla mücadele için asker yollanabilmesini içeriyor. Rusya’da bir yıl önce Güney Osetya’ya saldıran Gürcistan’ın üzerine Rus ordusunu göndermesinin yasallığı tartışma konusu edilmişti. Eski Sovyet ülkelerinde büyük miktarda Rus azınlığı var. (afp, ap)