Yüzbaşı Amerika veda etti

Katıksız bir milliyetçi, azılı bir vatansever ve Nazilerin korkulu düşmanı olarak 'Amerikan emperyal gücünün simgesi' gibi görülen Yüzbaşı Amerika öldü.

LONDRA - Katıksız bir milliyetçi, azılı bir vatansever ve Nazilerin korkulu düşmanı olarak 'Amerikan emperyal gücünün simgesi' gibi görülen Yüzbaşı Amerika öldü. Yüzbaşı Amerika çizgi romanının yayımcısı Marvel Comics'in piyasaya sürdüğü son kitapta, ABD bayrağından yapılma kostümü ve elinden düşürmediği 'Vibranyum kalkanıyla' akıllara kazınan sarışın ve mavi gözlü süper kahraman, bir keskin nişancı tarafından yere serildi. Katili ise bir süre aşk ilişkisi yaşadığı ancak daha sonra 'süper kötü' Dr. Faustus'un kontrolü altına giren istihbarat ajanı Sharon Carter'dı.
Çelimsizliği yüzünden orduya alınmayan Steve Rogers'ın 'süper asker serumu' aldıktan sonra dönüştüğü ve süper kahramanlığı 'insanın fiziksel olarak ulaşabileceği maksimum güç'le sınırlı olan Yüzbaşı Amerika'nın ölümüne 'Süper Kahraman Kayıt Sözleşmesi' neden oldu. Hikâyeye göre, süper kahramanların bir talk şovda kendi aralarında kapışmasının yüzlerce masum sivilin ölümüne yol açmasının ardından halk, süper kahramanların 'kontrol edilmesi gereken kitle imha silahlarına dönüştüğü' gerekçesiyle bu sözleşmenin çıkarılmasını istedi. Kaçak bir direniş lideri olarak, süper kahramanların kayıt yaptırıp isyankâr hareketleri bırakmaları zorunluluğu getiren bu sözleşmeyi görüşmek için mahkemeye gelen Yüzbaşı Amerika merdivenlerde suikasta kurban gitti. Keskin nişancı Sharon Carter'ın açtığı üç el ateş karşısında, 'dünyadaki en sert madde' olan vibranyumdan yapılma kalkanı bile onu koruyamadı.
Dirilme ihtimali var
Marvel Comics, bu ölümün 'reklam' olmadığını açıklasa da, sonraki bölümde Yüzbaşı'ya otopsi yapılacak olması, dirilip dirilmeyeceğine dair soru işareti yarattı. 1941'de Hitler'e karşı savaşan hayali kahraman olarak yaratılmasından beri 75 ülkede 210 milyon kopya satan Yüzbaşı Amerika'nın yaratıcısı Joe Simon da, ölüme hayli üzüldü. 93 yaşındaki Simon, "Bu dönemde ona gerçekten çok ihtiyacımız var" diye konuştu.