'Yüzyıllık düşmanlığa son verdiler'

LONDRA/NEW YORK/PARİS/OTTOVA  Çetin pazarlıkların ardından Türkiye ve Ermenistan tarafından Zürih’te atılan imzalar, dünyada büyük yankı buldu. ‘Futbol diplomasisinin dünya kupası finaline’ benzetilen töreni için ‘Tarihi düşmanlığı gömen anlaşma’, ‘Barış imzalandı ama tehlikeler hala mevcut’, ‘Clinton hummalı çabalar yapmak zorunda kaldı’ gibi yorumlar yapıldı.

BritanyaFinancial Times: Ermenistan ve Türkiye barışa imza attı ama önlerinde gizli tehlikeler hala mevcut. Anlaşma son dakika engelden sonra sağlandı.
BBC: İki ülke protokollere, büyük güçlerin dikkatli gözleri önünde imza attı.
Guardian: İki ülkenin 1915 iddiaları konusunda ortak tarihi komisyonu kurulacak.
ABD
New York Times: Clinton, aynı anda iki cebi kullanarak anlaşmazlığı çözmeye çalıştı.
Washington Post: Törende yaşananlar, ‘kalıcı şüphe’nin işareti.
Los Angeles Times: İki ülke arasında diplomatik ilişki kurulması, Kafkaysa’daki gerginlikleri azaltabilir ve bölgenin Batıya açılan enerji koridoru olma yönünde giderek artan rolüne katkıda bulunabilir.
Wall Street Journal: Türkiye ve Ermenistan bir asırlık düşmanlıktan sonra diplomatik ilişkilerin kurulmasını öngören anlaşmayı imzaladı.
CNN: Son dakika anlaşmazlık,  iki ülke arasında yüzyıldır süren düşmanlığın aşılmasının ne kadar zor olduğunu gösterdi.
Fransa
Le Figaro: Bir asır süren düşmanlığın ardından iki ülke, diplomatik ilişki kurmaya ve ortak sınırı açmaya angaje oldu.
Le Monde: Tarihi anlaşmalarda belirsizlik son dakika kadar hakim oldu.
Liberation: Barışma iki ülkeye ancak kazanç sağlar: Türkiye için AB ile müzakerelerde ilerleme, Ermenistan için tecritten çıkma.
İspanya
El Pais: Uzmanlara göre tarihi anlaşma, her iki tarafa da avantaj sağlıyor. Türkiye, AB’ye katılım müzakerelerinde ilerleme bekliyor, Ermenistan ise yalnızlıktan çıkmayı.
El Mundo: Bu Kafkaslar’ın güneyinde barış ve istikrar yönünde, gelecek vizyonuyla atılan değerli bir adım olarak görülüyor.
La Vanguardia: Türkiye ve Ermenistan, yüzyıllık sorunları çözmek için buzları kırdı.
Almanya
Deutsche Welle: Zürih’te tarihi bir anlaşma imzalandı.
İsveç
Dagens Nyheter: Zorlu bir süreçten sonra protokoller son dakikada ortaya çıkan krize rağmen imzalandı. Sınırın açılması kesinleşti. Bu denizle bağlantısı olmayan Ermenistan’ın ticaret kapılarının açılması anlamına gelecek. Protokoller Türkiye açısından ise AB’ye tam üyelik konusunda komşularıyla sorunlarını halletmesi bakımından önemli.
İtalya
Corriere della Sera:  95 yıldır beklenen protokol üç saat gecikmeyle imzalandı. Anlaşma çok zor oldu
La Stampa: Türkiye-Ermenistan barış titreşimleri. Tarihi bir günün kronolojisinden ziyade, kalp krizlerine neden olabilecek bir öğleden sonra oldu. Bir çok kişi kötü sonuçlanabileceği paniğini yaşadı. Çok önemli imza atıldı ama, kuşkulu tarafı terletti.
Rus basını
Ria Novosti: Türkiye ve Ermenistan yüzyıllık düşmanlığı bitirerek ikili ilişkilerin normale dönmesi ile ilgili protokol imzaladı.