Zafer için her yol mubah

28 Ocak 1955 doğumlu Nicolas Sarkozy'nin hayali çocukluğundan beri siyaset, siyasete atıldıktan sonra da zirveye yerleşmek oldu. Dedesi Selanikli, babası Macar olan Sarkozy...

PARİS - 28 Ocak 1955 doğumlu Nicolas Sarkozy'nin hayali çocukluğundan beri siyaset, siyasete atıldıktan sonra da zirveye yerleşmek oldu. Dedesi Selanikli, babası Macar olan Sarkozy, Paris'in zengin banliyösü Neuilly Sur Seine'e 28 yaşında belediye başkanı seçildi. Kendisini ilk keşfeden Jacques Chirac'la birkaç kez karşı karşıya geldi, ama en büyük ayrışma cumhurbaşkanı olmaya karar verdiği 2002'den sonra yaşandı. Herkesin 'erken öten horoz' yorumunu yaptığı Sarkozy, hırsıyla tersini kanıtladı. En popüler İçişleri ve Maliye Bakanı oldu, her gün medyada kendini gösterdi. Göçmen çoçuğu olmasına rağmen 2005'teki göçmen isyanında varoş gençliğine hakaret edip demir yumruk indirirken, varoşlardan korkan ve yeni göçmen istemeyen tutucu Fransızların desteğini aldı.
Bir haber spikerinin 'Sizin için her sabah traş olurken cumhurbaşkanı olmayı hayal ediyor diyorlar' hatırlatmasına "Sadece tıraş olurken mi..." yanıtını verdi. Aşırı sağcı lider Jean Marie Le Pen'in yükselişini doğru analiz edip söylemini merkez sağla birleştirdi. Chirac'ın elinden önce partisi UMP'nin liderliğini, sonra cumhurbaşkanlığı adaylığını aldı. Buna rağmen önce teker teker tüm Chirac ekibi, sonunda da Chirac ile eşinin desteğini aldı. Milli kimlik bakanlığı önerdiği, intihar eğilimi ile pedofilinin ırsi olduğunu savunduğu kampanyası şimşekleri çekti. Ama o 'güvenilir ve güçlü bir cumhurbaşkanı' olacağı izlenimi verip oylarını artırarak sağın 1974'den beri görmediği oranda oy topladı.