Zebari, Gül'ü inandıramadı

Irak hükümeti, 3-4 Mayıs'ta Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde BM Güvenlik Konseyi ve G-8 üyesi ülkelerinin de yer alacağı Irak konferansına bakan düzeyinde katılım konusunda Türkiye'den ret yanıtı aldı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Irak hükümeti, 3-4 Mayıs'ta Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde BM Güvenlik Konseyi ve G-8 üyesi ülkelerinin de yer alacağı Irak konferansına bakan düzeyinde katılım konusunda Türkiye'den ret yanıtı aldı. Tahran'ın ardından önceki gün Ankara'ya gelen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den "Daha sağlıklı diyalog kurmamız gerek ki, olmuyor. İşbirliğini öğrenmelisiniz" yanıtı aldı.
Zebari-Gül görüşmesi, Ankara'nın PKK ile mücadele konusunda acil önlem alınmaması nedeniyle 9 Nisan'da Bağdat'a verdiği notanın etkisi altında gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre, Gül, Zebari'ye "Irak hükümeti notaya yanıt vermediğine göre PKK ile mücadeleyi acil görmüyor" dedi. Irak'taki savaş ortamının hükümet çalışmalarını aksattığı yanıtını veren Zebari, konferansın önemine dikkat çekip, "Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle yoğun olabilirsiniz ama mutlaka bir bakan gelsin" ricasında bulundu. Gül ise konferansın İstanbul'da yapılması girişiminin engellenmesinden duyulan rahatsızlığı anımsatıp, Türkiye'nin 'teknik düzeyde' katılacağını iletti.
Laricani: Biz katılmayacağız
Önceki gün Ankara'yı ziyaret eden İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani'nin de Gül'e "Katılamayacağız. ABD yüzünden olumlu kararlar alınacağına inanmıyoruz" dediği öğrenildi. İran, Irak konferansının komşular düzeyinde Bağdat'ta düzenlenmesini istiyor.