Zebari: Sınırda yığınak durursa tansiyon düşer

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, pazartesi Türkiye'nin Irak sınırına 140 bin asker yığdığına dair sözleri Bush yönetimince yalanlanan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile telefonda PKK meselesini görüştü.

BAĞDAT - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, pazartesi Türkiye'nin Irak sınırına 140 bin asker yığdığına dair sözleri Bush yönetimince yalanlanan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile telefonda PKK meselesini görüştü.
Dışişleri kaynakları görüşmeyi doğrularken Irak Dışişler yazılı açıklama yaptı. Buna göre Gül, "Terörle mücadelede Irak'tan daha fazla işbirliği bekliyoruz. PKK'nın ilişkilere zarar vermesine göz yumulmamalı" mesajı verdi. Zebari de "Irak, Türk ordusunun sınırdaki askeri yığınağından çok endişeli, takviyenin sona ermesi tansiyonun düşmesine ve iki ülke arasında güvenin güçlenmesine yardımcı olur" dedi. Zebari, ikili görüşmeler veya ABD'nin de dahil olduğu üçlü mekanizma çerçevesinde, Türkiye'nin PKK kaynaklı meşru kaygıları başta olmak üzere, tüm sorunları ele almaya hazır olduklarını belirtti. Zebari, üçlü mekanizmayı Bağdat'ta toplamak için hemen çağrı yapabileceklerini sözlerine ekledi.
ABD: PKK'ya silah vermedik
Ankara'daki kaynaklara göre ise Zebari, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Irak Başbakanı Nuri Maliki'ye yaptığı Ankara davetiyle ilgili, "En kısa sürede gelmek istiyor ama şimdi gelememesinin tek nedeni Türkiye'deki seçim" dedi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da Fransa milli günü resepsiyonunda, ABD'nin PKK'ya silah verdiğine ilişkin haberin kaynağı PKK itirafçıları olsa da ciddiyetle üzerinde durduklarını belirterek, "Örgüte silah sağlamamız mümkün değil" dedi. (Radikal, ap)