Zebari tümüyle silahlı 140 bin Türk askerinden şikâyetçi

Irak'tan çağrı var: Türkiye'den temsilci gelsin

Irak Dışişleri Bakanı Zebari: "Doğru zamanda PKK'ya operasyona karşı değiliz ancak şu an Bağdat'ta terörle savaşıyoruz. Ankara temsilci göndersin." Hükümet sözcüsü Dabbağ: Türkiye sert karşılık alır.

BAĞDAT - Türkiye'nin PKK'ya yönelik Kuzey Irak'a operasyon ihtimalinden Irak hükümeti de Kürt yönetimi de rahatsızlığını dile getiriyor. Irak'ın Kürt asıllı Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "Türkiye'yle ilişkiler hâlâ iyi, ama büyük askeri yığınak var. Bizim istihbarat tahminimize göre sınırda uzun süredir tümüyle silahlı 140 bin Türk askeri bulunuyor" diye yakınırken, "Bugüne dek Türkiye'nin askeri ihlali olmadı" diye de ekledi.
Ajanslarsa bu sayının Irak'taki 155 bin Amerikan askeri sayısına yakın olduğuna dikkat çekti.
'Tüm Iraklılar çok sert karşılık verir'
"Türkiye'nin PKK'ya dair meşru kaygıları için en iyi çözüm ABD-Irak-Türkiye üçlü mekanizmasını diriltmek. Türkiye en kısa zamanda Bağdat'a temsilci göndersin. Bağdat'ta üçlü komitenin faaliyetlerine ev sahipliği yapmaya hazırız" diyen Zebari, Irak'ın Türk müdahalesini egemenliğinin ihlali göreceğini söyleyip doğru zamanda PKK'ya yönelik eyleme karşı olmadıklarını savundu: "Sorun zamanlamada. Yeni cephe açmaya yetecek gücümüz yok. Irak güçleri Bağdat'ta terörle savaşıyor. Beklenti tüm bu askerleri kuzeye Kürt dağlarına savaşa göndermemizse, uygun zaman değil. Başka kampanyaya ayıracak askeri gücümüz yok."
Hükümet sözcüsü Ali Dabba, Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani ve Kürt yetkililerle görüşmesi sonrası şu uyarıyı yaptı: "Türk yetkililerden Irak'ı daha istikrarsızlaştıracak operasyondan uzak durmasnı istiyoruz. Yoksa Türkiye Iraklılardan çok sert karşılık alır." Dabbağ, Kürt yönetiminin yıl sonuna dek Kerkük'te statü referandumu yapılması baskısına da desteğini teyit etti.
Gül: Kararımızı kimse engelleyemez
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise sınır ötesi operasyona dair ABD ile tam görüş birliği olmadığını söylerken "Kararımızı engellemeye kimsenin gücü yetmez. Herhangi şekilde izin de almayız" dedi. Gül dün bir programda şu mesajları verdi: "Planlama ve görüşmeler Genelkurmay'la yapılıyor ve nasıl bir yol izleneceği kararlaştırıldı. 'Seçime dek birşey yapmam' denirse caydırıcılık yok olur. Ama kabadayılıkla bir şey yapmaya kalkarsak, istenilen sonuç alınmaz. ABD ile işbirliği kesinlikle yeterli değil ve bunu da kendilerine açıkça söyledik."
Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow da "PKK bizim için kaygı kaynağı. Ama Irak'ın toprak bütünlüğünün tanınması da önemli" açıklaması yaptı. (Radikal, afp, dha)