Zebari'nin üç, dört, beş bölgesi

Amerikan Senatosu'nun Irak'ın federal bir yapıda Sünni, Şii ve Kürtler arasında üç bölgeye ayrılması yolundaki tavsiye kararı sadece Kürt özerk yönetimini memnun etmişken Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin de yarım ağız itirazlarıyla karşılaştı.

CAMBRIDGE - Amerikan Senatosu'nun Irak'ın federal bir yapıda Sünni, Şii ve Kürtler arasında üç bölgeye ayrılması yolundaki tavsiye kararı sadece Kürt özerk yönetimini memnun etmişken Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin de yarım ağız itirazlarıyla karşılaştı. Zebari, önerilen federal sistemin, mezhep ve ırklara göre sınır çizilmesinin imkânsızlığı yüzünden başarısız olacağını söylese de "Belki üçten fazla bölge gerek, dört veya beş bölge. Bunun kararını vermek de Iraklılara düşer" şerhi düştüğü görüldü.
BM toplantıları için bulunduğu ABD'de Harvard Üniversitesi'nde konuşan Zebari, Bush yönetiminin yanı sıra Şii Başbakan Nuri Maliki'nin de "Felaket olur" diye terslediği öneri için "Ülkeyi etnik ve mezhepsel hatlarla bölerseniz karışık bölgelerde hatları nasıl çizeceksiniz" diye sorup ekledi: "Başta başkent olmak üzere birçok kentte bu zor." Bağlayıcı olmayan kararın iyi niyetli olduğunu, ama etnik karışıklığı anlamakta yetersiz kaldığını belirten Zebari, "Bu üç topluluğun bir arada yaşayamayacağını, bu yüzden herkesi kendi bölgesinde tutmanın daha iyi olacağını tavsiye ediyorlar. Ama bu çözüm değil. Sihirli çözüm de yok" dedi. Zebari, ardından "Belki üçten fazla bölge gerek, dört veya beş bölge. Bunun kararını vermek de Iraklılara düşer" vurgusu dikkat çekti.
Rice: Gerçek bir hata olur
ABD yönetimi de aynı fikirdeyken, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice dün New York Post'taki demecinde öneri için "Gerçek bir hata olur" dedi. Rice "Adem-i merkeziyetçilik ve federalizm Iraklıların anayasasında zaten var. Fakat bölemezsiniz, bu o türden bir etnik bölge ayrımı değil. Bunu yapamayacak olmanızın en önemli nedeni de Iraklıların istememesi ve çok
ağır tepki göstermesi" dedi. (Dış Haberler)