Zelaya 'Paraşütüm olsa derhal atlardım' dedi ama...

Zelaya 'Paraşütüm olsa derhal atlardım' dedi ama...
Zelaya 'Paraşütüm olsa derhal atlardım' dedi ama...

Zelaya yandaşları en az bir kişinin öldüğü çatışmaların ardından havaalanından sökülüp atıldı. FOTOĞRAF: reuters

TEGUCIGALPA - Orta Amerika ülkesi Honduras’ta Kongre, yargı ve ordunun ortak darbesiyle devrilip sürülen Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın arkasına aldığı uluslararası destekle bir hafta sonra ülkesine dönme girişimi başarısız oldu. Önceki akşam BM Genel Kurulu Başkanı’nın da bulunduğu bir uçakla başkent Tegucigalpa’daki havaalanının semalarına gelen Zelaya, ordu pisti kapatınca iniş yapamadı. Zelaya’nın orduya ‘Tanrı, Honduras halkı ve adalet adına izin verin’ çağrısı da işe yaramadı. “Paraşütüm olsa derhal atlardım” mesajı veren devrik başkanın uçağı Nikaragua’ya döndü.
Aşağıda ise ordu Zelaya posterleriyle havaalanına yığılıp, kendilerine taşlar atan protestoculara göz yaşartıcı gaz sıkılıp uyarı ateşi açtı. En az bir kişinin başından vurularak öldürüldüğü, 30 kişinin yaralandığı kaydedildi. Anayasal özgürlüklerin askıya alındığı, medyaya karartma uygulanan ülkede akşam 22.00’de başlatılan sokağa çıkma yasağı üç saat öne çekildi.
Nikaragua’ya inen Zelaya ise BM, Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), ABD ve Avrupa’ya “Bu baskı rejimine karşı birşeyler yapın” çağrısının ardından El Salvador’da Latin liderlerle buluştu. Zelaya buradan Honduras ordusuna “Tüfeğinizi halka doğrultmayın” çağrısı yaptı. Darbeci rejimin Nikaragua’nın sınıra asker yığdığını iddiası ise yalandı. OAS, Honduras’ın üyeliğini askıya almışken, darbeciler büyük huzursuzluk ve uluslararası tecritle yüz yüze. (Dış Haberler)