Zerdari'ye karşı büyük yürüyüş

Zerdari'ye karşı büyük yürüyüş
Zerdari'ye karşı büyük yürüyüş

Karaçi polisi yürüyüşe katılanları bezdirmek için sopalarla dövdü, bir kısmını tutukladı. FOTOĞRAF: AFP

KARAÇİ - Pakistan’da eski Başbakan ve Pakistan Müslümanlar Birliği-N’nin (PMB-N) lideri Nevaz Şerif’e siyaset yasağıyla tetiklenen muhalefet partileri ile avukatların isyanı Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari’ye ecel terleri döktürüyor. Zerdari, Şerif’e siyaset yasağının kaldırılması ve 2007’de eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in uzaklaştırdığı yüksek yargı mensuplarının göreve iadesi talebiyle başkent İslamabad’a düzenlenen 1700 km’lik yürüyüşü engellemek için kolları sıvadı.
Güvenlik güçleri dün şiddet kullanıp yerel parti liderlerini gözaltına alarak Karaçi ve Ketta’dan yürüyüşe geçenlerin anayollara çıkmasına engel oldu. Hükümet İslamabad ve askeri karargâhın bulunduğu bitişikteki Ravalpindi’ye konteyner ve kamyonlarla barikat yaptı. Yük taşımacılığı derneği ise grev tehdidiyle araç ve koyteynırları geri istiyor. Gucranvala kentinde ise emniyet müdürü Muhammad Athar Vahid, muhalifleri bastırma emrini reddedince görevden alındı. 

Şerif’e suikast planı iddiası

PMB-N’nin sözcüsü, Zerdari’nin ‘devrim’ isteyen Şerif’e suikast planı kurduğunu iddia ederken devlet başkanlığı sözüsü suçlamayı reddedip “Şerif’e tam koruma sözü verildi” dedi. Gerilimin nerede duracağını kimse kestiremiyor. İçişleri Bakanı Rahman Malik pazartesi başkente ulaşıp parlamentoyu kuşatmayı amaçlayan muhaliflerin yürümesine izin verileceğini söyledi. (afp, ap, Reuters)