Zeydi: Bush'u görünce gözüm karardı!

Zeydi: Bush'u görünce gözüm karardı!
Zeydi: Bush'u görünce gözüm karardı!

Zeydi?nin ailesi kendisiyle beş dakika görüşme fırsatı buldu. Iraklı gazetecinin bir sonraki duruşması 12 Mart?ta. FOTOĞRAFLAR: AFP

Bush'a pabuç fırlatmaktan ilk kez mahkeme karşısına çıkan Zeydi, 'Bush'u görünce gözüm karardı. Onca Iraklıyı öldürdükten sonra sırıtarak 'hoşçakalın' diyordu. Pişman değilim' dedi. Dayak izleri hâlâ yüzünde duran Zeydi, işkence gördüğünü söyledi

BAĞDAT - Eski ABD Başkanı George W. Bush’a 14 Aralık’ta Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile geri çekilme anlaşmasına imzalamak üzere Bağdat’a gittiğinde düzenlenen ortak basın toplantısında pabuç fırlatarak tüm dünyada nam salan Iraklı gazeteci Muntazır Zeydi dün ilk kez hâkim karşısına çıktı. Kahramana dönüşse de yabancı bir lidere saldırıdan 15 yıla kadar hapsi istenen Zeydi, pabuçlarını 2003’ten beri işgalle aşağılanan Irak halkının onuru için fırlattığını söyledi.
Bush basın toplantısında kürsüde konuşmaya başladığında duygularına hâkim olamadığını anlatan El Bağdadiye kanalının 30 yaşındaki muhabiri, “Onu görür görmez gözüm karardı. Pabucumun ilkini çıkartıp fırlattım ama isabet etmedi. Gayri ihtiyari ikincisini alıp fırlattım, o da isabet etmedi. İşgal güçlerinin komutanını öldürmeye çalışmıyordum” dedi. 

‘Öldürmek istemedim’
Bush’a “Al sana veda öpücüğü, seni gidi köpek. Bu dul, yetim ve öldürdüğün insanlardan” diye bağırmış olan Zeydi olayı şöyle anlattı: “Basın toplantısına geldiğimde Amerikalılar Iraklı gazetecileri aşağılayarak arıyordu. Sonra içerde Bush buz gibi bir sırıtmayla ‘Irak’ta zafer ve başarıdan’ söz etti. O anda Bush’un ayaklarının altında Iraklıların kanından başka şey göremez oldum. Çok sayıda Iraklıyı öldürüp ekonomik yıkıma yol açtıktan sonra ‘hoşçakalın’ diyordu. Bush Irak’ın misafiri değil, bizde misafir üçüncü günden sonra misafir olmaktan çıkar. Bush, altı yıldır işgalci. Irak’ta 1 milyon dul kadın, 6 milyondan fazla yetim bıraktı. Kadınlarımız tecavüze uğradı, evlere baskınlar düzenlendi, masumlar tutuklandı, camiler yıkıldı. Buna rağmen karşımızda sırıtarak gülümsemesine tahammül edemedim. Yaptığımdan pişman değilim. Silah dışı bir yolla halkımın onurunu onarmak istedim.” 

‘Antremanlıydım’
Maliki’yi de utandırmak istemediğini belirten Zeydi “Bu eylemi Bush iki yıl önce Amman’a gittiğinde yapacaktım, ama olmadı. 2006’dan beri pabuç fırlatma antrenmanı yapıyordum” diye ekledi. Zeydi, işkence gördüğünü, duruşmaya gelirken Yeşil Bölge’deki Bağdat Tümeni Hapishanesi komutanının “Konuşursan yine işkence göreceksin” tehdidi savurduğunu ve bu yüzden aynı yere dönmek istemediğini söyledi. Zeydi’nin üst ön dişlerinden birinin yerinde olmadığı ve alnından burnunun altına bir yara izi gözlendi. Başbakanlık korumalarından Semir Muhammed, işkence iddialarını reddedip Maliki’nin bizzat Zeydi’yi dövmemelerini istediğini söyledi. Avukatları ise Zeydi’nin Yeşil Bölge’nin bitişiğindeki El Salihiye Hapishanesi’ne naklini istedi. Zeydi’nin Bush’un ziyaretinin resmi olmadığı itirazını yerinde gören yargıç Abdülemir Hasan Rubai, konunun açıklığa kavuşması için başbakanlığa başvurma kararı alıp duruşmayı 12 Mart’a erteledi. Zeydi, ailesiyle duruşmada beş dakika görüşme imkânı bulurken kardeşi Uday, işkence yok iddiasını “Semir yalan söylüyor” diyerek reddetti. (aa, afp, ap)