Zıt yönlü pervane dört turbo motor

Soğuk Savaş sırasında Sovyetler Birliği'nin nükleer füzelerinin her an her yere ulaştırılabileceğini göstermek amacıyla TU-95'ler Arktik, Atlantik ve Pasifik okyanusları üzerinde düzenli uçuşlar yapardı.

MOSKOVA - Soğuk Savaş sırasında Sovyetler Birliği'nin nükleer füzelerinin her an her yere ulaştırılabileceğini göstermek amacıyla TU-95'ler Arktik, Atlantik ve Pasifik okyanusları üzerinde düzenli uçuşlar yapardı. TU-95'len en son 1999'da Guam'a uçmuştu. Soğuk Savaş geleneğine göre Rus uçakları Guam'a yaklaştığında Amerikan uçakları hemen havalanıp onlara 'eskortluk' ederdi.
1950'lerde Rus ordusunun envanterine giren kıtalararası bombardıman uçağı Tupolev(TU)-95'in NATO'daki kod adı ise 'Ayı'. Başlangıçta sadece nükleer bombardıman için tasarlanan dört motorlu TU-95 daha sonra foto-keşif uçağı (TU-95 MR), sivil uçak (TU-114) ve gemi savar (TU-95K) olarak da modifiye edildi. 2040 yılına kadar envanterde kalması öngörülen Rus ikonu TU-95, tüm zamanların en hızlı pervaneli uçağı sayılıyor. 30 yıl boyunca 3 bin adet üretilen uçağın gövdesi ince ve uzun, kanatları geriye doğru eğik, karşıt yönde dönüşlü ikişer pervaneli dört adet turboprop motora sahip. (Dış Haberler)