Zoraki evlendirme suç olacak

Almanya, 'misafir işçi' olarak davet edip kalıcı nüfusu haline gelen Türkiyelilerin başını çektiği 3.3 milyon Müslüman'ın entegrasyonu meselesinde yeni bir dönemeçte. Almanlar, namus cinayetleri ve zorla evliliklerin...

BERLİN - Almanya, 'misafir işçi' olarak davet edip kalıcı nüfusu haline gelen Türkiyelilerin başını çektiği 3.3 milyon Müslüman'ın entegrasyonu meselesinde yeni bir dönemeçte. Almanlar, namus cinayetleri ve zorla evliliklerin bazısında kadınların şiddet görmesi meselesiyle baş etmenin yolunu ikincisini suç ilan etmekte arıyor. Uzun zamandır tartışılan zorla evlilikleri cezalandırma önerisi, Başbakan Angela Merkel'in de desteğini almasıyla yasalaşma yolunda ilerleme kaydetti. Alman hükümeti bu yıl Türklere ayrımcılıklar içerecek şekilde yabancıların aile birleşimini zorlaştıran göçmen yasası da çıkarmıştı.
'Kadın Almanca bilsin ki'
Cumartesi kadınlarla bir toplantı yapan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Merkel, CDU kadın kolunun zorla evlilikler için ayrı ceza maddesi çıkarılması talebini doğru bulduğunu ve desteklediğini söyledi. Türklere Almanya'ya getirecekleri eşin 18 yaşında, gelirini sağlayacak halde olması ve temel Almanca bilmesi şartı getiren yeni göç yasasında, zorla evliliklere dair ceza maddesi yok. İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, 18 yaş zorunluluğu konulmasının zorla evlilikleri nispeten azalttığını söyledi. Merkel de, Türk toplumunun protestolarına yol açan yasayı "Kadın temel Almanca bilsin ki, kötü bir şey olduğunda en azından polisi arayıp adresi verebilsin" diye savunuyor.
Alman savcılar, zorla evlilikler hakkında suç duyurusunda pek bulunmuyor, bulunduklarında da saldırıyı yasaklayan maddelerden hareketle beş yıla dek hapis isteyebiliyor. Zorla evliliklerin suç kabul edilmesi ise savcıların elini kolaylaştıracak. Terre des Femmes adlı kadın hakları örgütünden Sibylle Schreiber, Merkel'in çıkışından memnuniyetlerini dile getirirken, "Nihayet kızını evliliğe zorlamanın suç olduğuna dair insanlara işaret gönderdi" dedi.
1996-2005 arası 55 namus cinayetinin kayıtlara geçtiği ülkede, pek çok eyalet ve özel örgüt ailesinden baskı ve şiddet gören kadınlara yardım programı başlattı. 2005'te Batılı tarzda yaşadığı için ailesi tarafından öldürülen Hatun Sürücü anısına kurulan 'Hatun und Can' örgütünü arayan 20 yaşındaki bir kadın hikâyesini şöyle anlattı: "Ailem erkek arkadaşım olduğunu öğrenince beni odaya kapatıp bir ay dövdü. Bekaret zarımı diktirip beni bir kez gördüğüm kuzenimle evledinrmek istediler." İnternetten ulaştığı örgüt tarafından kurtarıldıktan sonra Rojin Doğan adını alan genç kadın, yeni kimliğiyle Berlin'e yerleşip kasiyerlik yapıyor. Örgüt, şubatta kurulmasından beri 75 kadına yardım etmiş. Aşağı Saksonya, Baden-Württemberg ve Berlin eyaletleri acil arama hattı, internet danışmanlığı ve sığınma evleri kurdu. Kuzey Ren Westfalya'daki liselerde zorla evliliğin suç olduğu öğretiliyor. Baden-Württemberg, ceza maddesi önerisini federal parlamentoya yolladı.
'Konuşmak lazım'
24 yaşında zorla evlilikten kaçan ve deneyimlerini 'Biz kızınızız, namusunuz değil' adlı kitabında anlatan Serap Çileli, Merkel'i memnuniyetle karşılasa da göçmen toplumuyla konuşup tartışmanın önemini vurguladı. Çileli, "Ailelere kadınların kendi kararları doğrultusunda yaşamalarına izin vermelerini öğretmedikçe, bu yara asla kapanmaz" dedi.