AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bozdağ:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bozdağ:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bozdağ:
- "Türkiyemiz bugün güçlü bir noktada. Yarın daha güçlü bir noktaya taşınması için elbette bilgiye sahip olmayı, bilgiyi üretmeyi, bilgiyi teknolojiye ve başka güce dönüştürmeyi de hep beraber başarmamız gerekir"

YOZGAT (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Türkiyemiz bugün güçlü bir noktada. Yarın daha güçlü bir noktaya taşınması için elbette bilgiye sahip olmayı, bilgiyi üretmeyi, bilgiyi teknolojiye ve başka güce dönüştürmeyi de hep beraber başarmamız gerekir" dedi.

Bozdağ, Yozgat'ın Sorgun ilçesinde yapımı tamamlanan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Aydınlıkevler Anaokulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, AK Parti  iktidarları döneminde en fazla ödeneğin eğitime ayrıldığını ifade etti.

Türkiye'nin gücünün bilgiden, bilgi üretmekten ve bilgiyi teknolojiye dönüştürmekten geçtiğini, esasında sadece Türkiye'nin değil, dünyadaki bütün güçlü ülkelerin gücünü bilgiden aldığını vurgulayan Bozdağ, ''Türkiyemiz bugün güçlü bir noktada. Yarın daha güçlü bir noktaya taşınması için elbette bilgiye sahip olmayı, bilgiyi üretmeyi, bilgiyi teknolojiye ve başka güce dönüştürmeyi de hep beraber başarmamız gerekir. İlk emri 'oku' olan bir dinin mensupları olarak bilgiye, bilgi öğretenlere, bilgiyi öğrenenlere, onlara yardımcı olanlara verdiğimiz değer ortadadır. İnşallah önümüzdeki süre içerisinde Türkiye'nin dört bir yanında daha çok bilgiye değer veren, bilgi üreten ve bilgiyi güce dönüştüren bir anlayışı ikame etmeyi başaracağız'' diye konuştu.

Eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu anlatan Bekir Bozdağ, bu nedenle bir taraftan okulların fiziki imkanlarını geliştirirken, öte yandan Türkiye'nin dört bir yanında yeni üniversiteler kurduklarını kaydetti.

- ''Kat sayı uygulamasına son verdik''

Bozdağ, meslek liselerinde okuyan öğrencilere AK Parti'den önceki hükümetlerin yanlış uygulamaları yüzünden pek çok haksızlıklar yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Meslek liselerinde okuyan öğrencilerimizin yaşadığı pek çok zorluklar vardı. Onların hepsini tarihe havale ettik. Bir yandan kesintisiz eğitimle meslek liselerinin önü kesilirken öte yandan katsayı engeliyle meslek liselerinde okuyan yavrularımıza büyük bir haksızlık yapılıyordu. Mahkeme kararlarıyla da haksızlık maalesef adalet olarak tanıtılıyor ve takdim ediliyordu. Bunların tamamını tarihe havale eden tarihi adımları bu dönemde attık. Bildiğiniz gibi 4+4+4 eğitim modeline geçmek suretiyle meslek liselerinin önünü açan tarihi adımı attık. Katsayı haksızlığına son vermek suretiyle meslek liselerinde olsun diğer liselerde olsun okuyan bütün yavrularımızın eşit bir fırsata eşit bir yarışa dahil olmasının yolunu açtık."

Kendilerinden önceki iktidarlar zamanında kıyafet tercihinin pek çok öğrencinin üniversite kapısından içeri girmesine engel olduğunu aktaran Bozdağ, insanların eğitim hakkını kullanamamaktan dolayı büyük acı çektiklerini vurguladı.

TBMM'de de kıyafet tartışmalarının yaşandığını anımsatan Bozdağ, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Merve Kavakçı hanımefendi meclise girdi, meclisi ona dar ettiler, mecliste yemin ettirmediler. Başbakan 'bu kadına ona haddini bildirin' diye adeta başkalarına şiddet çağrısı yaptı. Daha da ileri gittiler, Merve hanımı vatandaşlıktan da çıkarttılar. Türkiye'ye de sığmaz ettiler. Şu anda Türkiye'nin kalbi olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizde başörtülü, başı açık hanımlar görev yapıyor mu? Yapıyor. Milletvekili adayları var mı? Var. Türkiye bütün bu ayıplardan, bütün bu haksızlıklardan, bütün bu hukuksuzluklardan kurtuldu, bambaşka bir noktaya geldi."

Konuşmaların ardından lise ve anaokulunun açılışı gerçekleştirildi.

 Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde düzenlenen açılış törenine AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, Kaymakam Ali Arslantaş, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İl Genel Meclisi üyeleri, daire müdürleri ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.