Dünya Hareket Günü

Dünya Hareket Günü
Dünya Hareket Günü
- Yozgat'ta yürüyüş düzenledi

YOZGAT (AA) - Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü,  Dünya Hareket Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Cumhuriyet Meydanından başlayan yürüyüşe vatandaşlar yoğun ilgi gösterirdi. Daire müdürleri ve sağlık personeli, bisiklet sürmeyi yaygınlaştırmak amacıyla yürüyüşe bisikletle katıldı.

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, yürüyüş sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, 3-4 Ekim tarihlerinin ''Dünya Hareket Günü'' olarak belirlendiğini söyledi.

Müdürlük olarak bu kapsamda bir program düzenlediklerine ifade eden Karaarslan, şöyle konuştu:

" Türkiye sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam programı kapsamında insanlarımıza hareket etme bilincini oluşturmak için böyle bir aktivite tertipliyoruz. Birçok kronik bulaşıcı olmayan hastalığın temelinde hareketsizlik yatmaktadır. Bu hareketsizliğin önüne geçmek insanları hareket etmeye teşvik etmek maksadıyla Bakanlığımız zaman zaman programlar tertip etmektedir. Bunlardan birini uyguluyoruz. Amacımız insanlara hareketli yaşamı yaygınlaştırmak ve bilinç oluşturmaktır."

Sağlık Bakanlığının okullara, üniversitelere, belediyelere bir milyon bisiklet dağıtımı projesini uygulamaya koyduğunu belirten Karaarslan, "Bu projeyle insanlarda hareket etme bilincini oluşturmak istiyoruz. Biz de bugün burada hem bisikletli ekiple, hem de yaya ekiple dünya hareket gününde insanlarımızla beraber hareket edeceğiz. Bugün düzenlediğimiz etkinliğe katılım ve ilgi var. Her geçen gün insanlarımız daha da bilinçleniyor" diye konuştu.

Yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'ndan Kentpark'a kadar olan yaklaşık 5 kilometrelik mesafede gerçekleştirildi.