Eski Adalet Bakanı Bozdağ:

Eski Adalet Bakanı Bozdağ:
Eski Adalet Bakanı Bozdağ:
- "Gönlümden koalisyon geçmiyor. Ancak milletimizin emri bu doğrultuda" - "Koalisyon dönemleri hep kayıp dönemlerdir"

YOZGAT (AA) - Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, koalisyon görüşmelerine ilişkin, "Gönlümden koalisyon geçmiyor. Ancak milletimizin emri bu doğrultuda" değerlendirmesinde bulundu.

Yozgat'ın Yeniyer Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Hitit Heykel Atölyesi Hapisboğazı Festivaline katılan Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,  koalisyon görüşmelerine dair yaptığı açıklamada, "Benim gönlümden hiç koalisyon geçmedi. Ancak seçim sonuçları bunu zorunlu kıldı. Koalisyon dönemleri hep kayıp dönemlerdir, kriz dönemleridir.  Ancak dedim ya koalisyon hükümeti kurulması milletimizin, bana, tüm siyasilere koalisyon kurun şeklinde bir emridir. O anlamda koalisyon kurulması zorunludur" diye konuştu.

- "Tarihi merak edenler mutlaka Yozgat'a, Sorgun'a gelsin"

Festivallerin bölgelerin ve şehirlerin tanıtılmasına büyük katkı sağladığını anlatan Bozdağ, şunları söyledi:

"Hapisboğazı, tarihi özelliğe sahip bir bölgemizdir. Yani Yeniyerimiz, Sorgunumuz, Yozgatımız, tarihi Hitit Heykel Atölyesi'nin olduğu bir yerdir. Şu anda ortaya çıkan kalıntılara baktığımız zaman bu yörede geçmişte çok önemli sanatkarların yaşadığını ve çok önemli eserler ortaya koyduğunu görüyoruz. Buradaki tarihi hazineyi bizim bulmamız ortaya çıkarmamız sonrada Sorgun'a, öncelikle de Karakızlılara, Ahmetfakılılara, Yeniyerlilere tanıtıp, bütün Türkiye 'nin ve dünyanın dikkatini buraya çekmemiz çok önemlidir."

Tanıtımın çok önemli olduğunu belirten Bekir Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu festivaller bu anlamda çok önemlidir. Sorgunumuz'da sadece burada bir Hitit Heykel Atölyesi yok.  Onun dışında Şahmuratlı köyümüzün alanı içerisinde Kerkenes harabeleri var. Orada yeni bir şehir, yeni bir medeniyet ortaya çıktı.  Tarihin derinliklerinden, geçmişte buraları yurt edinmiş insanların şehirlerini kalelerini, eserlerini görüyoruz. Yine Peyniryemez köyümüzde Çadırhöyük var. Orada da pek çok tarihi hazine var. Onlarda gün yüzüne çıkıyor. Yine Büyük Taşlık köyünde de başka tarihi eserler ve kalıntılar var. Bütün bunlar şunu gösteriyor. Sorgun, Yozgat, Yeniyer sadece bugün değil. Tarihin derinliklerinde de bir kültür merkezi, bir medeniyet merkeziymiş. Biz onu biliyor, onu görüyor ve buradan da tüm Türkiye'ye ve dünyaya ilan ediyoruz. Tarihi merak edenler, Sorgun'a da gelmeli, Yozgat'a da gelmeli, Yeniyer'e de gelmeli."

Festivale katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de festivalde bulunmaktan son derece mutlu olduğunu, tüm Yozgatlıları selamladığını ifade etti.

Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yeniyer'de bir tarih hazinesi yattığını, bunu gün yüzüne çıkartmak ve insanlığın hizmetine sunmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını anlattı.

Yılmaz, tarihi kalıntıların tüm Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılması amacıyla festivali düzenlediklerini, ilerleyen yıllarda daha geniş çaplı organizasyonlar yapacaklarını kaydetti.

Ahmetfakılı mahallesi koruluk alanında düzenlenen festivale, Maliye Eski Bakanı Lütfullah Kayalar, Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, İl Genel Meclisi üyeleri, belde belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.