İçişleri Bakanı Altınok:

İçişleri Bakanı Altınok:
İçişleri Bakanı Altınok:
- "Halkımız müsterih olsun, devletimiz güçlüdür. Askerimiz, polisimiz, jandarmamız ülkeyi kargaşa ve şiddete çekmek isteyen terör örgütü ve yandaşlarına büyük bir fedakarlık ve özveriyle gerek sınır ötesinde gerekse sınırlarımız içerisinde kahramanca mücadele veriyorlar"

YOZGAT (AA) - İçişleri Bakanı Selami Altınok, "Halkımız müsterih olsun, devletimiz güçlüdür. Askerimiz, polisimiz, jandarmamız ülkeyi kargaşa ve şiddete çekmek isteyen terör örgütü ve yandaşlarına büyük bir fedakarlık ve özveriyle gerek sınır ötesinde gerekse sınırlarımız içerisinde kahramanca mücadele veriyorlar" dedi.

İçişleri Bakanı Altınok, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ile Yozgat'ın Yerköy ilçesinde ''Yerköy Polis Merkez Amirliği Temel Atma ve Narkotim Göreve Sevki" törenine katıldı.

Altınok, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin tarih boyunca medeniyetler inşa ettiğini, nerede mazlum görse yardımına koştuğunu, kapılarını gönlünü sonuna kadar açtığını belirtti.

Türk milletinin kendisine sığınanları emanet bildiğini ve canı pahasına onları koruduğunu ifade eden Altınok, "Bu topraklarda yaşayan tüm insanların kim olduğuna, nereden geldiğine bakmaksızın kardeş olarak gördük. Bin yıldır bu kardeşliği yaşatıyoruz ve yaşatmaya da kararlıyız. Ancak bu medeniyet mirasından nasibini almamış, insanları yaşatmak yerine öldürmeyi, masum canlara kıymayı marifet bilen terör örgütü ve destekçileri bu topraklardaki kardeşliği bozma çabası içerisindeler" diye konuştu.

Terör örgütünün yaptığı eylemlerin devleti yıldıramayacağını vurgulayan Altınok, şunları söyledi:

"Son dönemde kalleşçe düzenlediği terör eylemleriyle bölgede yaşayan masum vatandaşlarımızı, çocuklarımızı katleden bu eli kanlı terör örgütü, askerimize, polisimize ve jandarmamıza tuzak kuruyor, haince ve sinsice saldırılarla insanlarımızın yüreğine ateş düşürerek kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışıyor. Huzurdan ve kardeşlikten rahatsız olanlar karşısında ülke olarak cesur ve kararlı bir duruş sergiledik, sergilemeye de devam edeceğiz. Halkımız müsterih olsun, devletimiz güçlüdür. Askerimiz, polisimiz, jandarmamız ülkeyi kargaşa ve şiddete çekmek isteyen terör örgütü ve yandaşlarına büyük bir fedakarlık ve özveriyle gerek sınır ötesinde gerekse sınırlarımız içerisinde kahramanca mücadele veriyorlar."

Altınok, İçişleri Bakanlığı olarak, devletin ve hükümetin temsili olan valilik ve kaymakamlık binalarını tarihi ve kültürel dokuya ve yöresel mimariye uygun olarak yeniden inşa ettikleri veya onardıklarını, bu çerçevede 2009'dan sonra 103 hükümet konağının 692 milyon liralık harcamayla vatandaşların hizmetine sunulduğunu, 130 hükümet konağının ise ihale ve yapım sürecinin sürdüğünü aktardı.

Milletin güvenliği için gece gündüz görev yapan asker, jandarma ve polisin her türlü bina, araç, gereç ve modern teçhizatlarla donatılması, desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Selami Altınok, bu doğrultuda son yıllarda hem savunma sanayi alanında hem asayiş ve güvenliğin sağlanması noktasında güvenlik güçlerinin imkan ve kabiliyetlerini artırmak için büyük yatırımlar yaptıklarını anlattı.

- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bozdağ 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ da terörle mücadelenin, terörün sonu gelene kadar kararlı ve etkin bir biçimde sürdürüleceğini kaydetti.

Terör örgütü silahları bırakıp üzerine beton dökene kadar, mücadelenin kesintisiz devam edeceğini belirten Bozdağ, şöyle konuştu:

" Türkiye Cumhuriyeti Devleti, PKK terör örgütü dahil nice terör örgütleriyle bugüne kadar mücadele etmiş, hiçbir terör örgütü kendi emellerine ulaşamadığı gibi kendilerini maşa gibi kullanan uluslararası ve diğer karanlık güçlerin hiçbirisi emeline ulaşamamıştır. Bundan sonra da ulaşamayacaktır. Devletimizin ve milletimizin büyüklüğü, birliği, dirliği, kararlılığı bütün tuzakları yok etmeye fazlasıyla yetecektir. Terör örgütünün esas hedeflerinden biri de milletimizin huzurunu, birliğini, dirliğini, kardeşliğini bozmak, bombalamaktır. Atılan her bombanın, yapılan her eylemin bir amacı da sadece eylemin olduğu yeri değil, Türkiye'nin bütün illerini, ilçelerini, beldelerini köylerini karıştırmak, insanlarımızın birbirine sevgisi, saygısı, kardeşlik duygusu azalarak bakmasını temin etmektir."

- "Terör bütün partilerin sorunudur''

Terörün sadece AK Parti'nin değil, bütün siyasilerinin ortak sorunu olması gerektiğine işaret eden Bozdağ, o nedenle her terör saldırısının birliğe, dirliğe ve kardeşliğe daha çok sahip çıkmaya zorlaması gerektiğini dile getirdi.

Teröre karşı Türkiye'nin ve Türk milletinin birliğini, dirliğini zedeleyecek eylem ve söylem içerisinde bulunanların terör örgütlerinin emellerine hizmet ettiklerinin altını çizen Bozdağ, "Terör, Türkiye'de sadece AK Parti'nin veya başkaca bir partinin sorunu değil bütün partilerin sorunu. Bu terör Türkiye'de sadece Yozgat'ın, Diyarbakır'ın değil 81 ilin tamamının ortak sorunudur. Terör sadece belli sayıda insanın, belli bölgedeki insanın değil 78 milyon Türk milletinin ortak sorunudur" ifadelerini kullandı.

- Emniyet Genel Müdürü Lekesiz

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ise temeli atılacak Yerköy Polis Merkez Amirliği'nin geleneksel sivil mimari örneklerine uygun bir polis merkezi olacağına dikkati çekti.

Emniyet Genel Müdürlüğü olarak her bölge için o bölgenin yöresel mimarisine uygun proje geliştirdiklerini aktaran Lekesiz, şöyle konuştu:

"Ankara'da bir başbakan yardımcımızın başkanlığında Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu teşkil edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız ve pek çok bakanlığımız bu kurul içerisinde yer aldı ve kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili çalışmalar yürütüyorlar. Burada Emniyet Genel Müdürlüğümüze de görevler düştü. Uyuşturucuyla mücadelede ülke genelinde mücadele etmek üzere özel yetiştirilmiş timler oluşturuldu. Yozgat'ta üç ay kadar önce bu timler faaliyete geçti. Narkotimlerin kurulmasıyla çocuklarımızın akıl ve ruh sağlığını bozmak isteyen bu uyuşturucu şebekelerine, zehir tacirlerine karşı mücadele dün olduğundan çok daha etkili  şekilde yürütülecektir. Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla bu timler, 81 ilde faaliyete geçmek üzere talimatlandırıldı. Bu sadece Yozgat'ta değil tüm illerimizde gerçekleştirilecektir."

Konuşmaların ardından narkotim polisleri, eğitimli köpeklerle uyuşturucu bulma gösterisi yaptı.

Daha sonra Yerköy Polis Merkez Amirliği binasının temeli atıldı. İçişleri Bakanı Altınok'un talimatıyla Yozgat ve ilçelerinde görev yapacak narkotim ekiplerinin göreve sevki gerçekleştirdi.