Köylerde ücretsiz kanser taraması

Köylerde ücretsiz kanser taraması
Köylerde ücretsiz kanser taraması
- Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından iç dizaynı yaptırılan kanser tarama tırı, köylerde hizmet vermeye başladı

YOZGAT (AA) - Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından iç dizaynı yaptırılan kanser tarama tırı, Saray köyünde kadınlara yönelik rahim ağzı ve meme kanseri taraması yaptı.

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Kararslan, gazetecilere yaptığı açıklamada,  Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen tırın, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) gelemeyecek durumda olan köylerdeki kadınların ayağına giderek, ücretsiz hizmet verdiğini söyledi.

Kanserde erken teşhisin önemli olduğunu ifade eden Karaarslan, "Kadınlarda görülen meme ve rahim ağzı kanserini erkenden teşhis etmek amacıyla Mobil Kanser Tarama Tırları ile köylere kadar gederek erken teşhiste bulunup erken tedavi yapmak istiyoruz. Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Mobil Kanser Tarama Tırı dizayn ettik. Bu tırın içerisinde mamografi cihazı mevcut. Mamografi cihazı ile kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin erken teşhisini yapmayı amaçlıyoruz" dedi.

Araç içerisinde rahim ağzı kanseri teşhisi de yapıldığının altını çizen Karaarslan, "Burada ebe arkadaşlarımız rahim ağzından örnek alıyor. Pataloji rabolatuvarlarımızda inceleniyor, bunun neticesinde de rahim ağzı kanseri varsa erken teşhis yaparak tedavisini erkenden yapmayı düşünüyoruz. Bunların yanı sıra bağırsak kanseri taraması da yapıyoruz. Bu taramayı da hem erkekler hem de kadınlarda yapıyoruz. Burada yaş gurubu 50-70 yaş arası. Dışkılarından örnek alarak erken teşhisle tedavi yapmayı planlıyoruz" diye konuştu. 

Vatandaşların köylerden gelerek kanser taraması yaptıramadıklarını belirten Karaarslan, kanser tarama tırı ile tüm köyleri tek tek dolaşarak bu sorunu ortadan kaldıracaklarını sözlerine ekledi. 

Kanser tarama tırında muayene olan kadınlar ise uygulamadan oldukça memnun olduklarını belirterek, "Devletimizden Allah razı olsun. KETEM ücretsiz ayağımıza kadar gelerek bizleri muayene ediyor. Hükumetimizden Allah razı olsun, dualarımız hükumetimiz ve devletimiz için" diye konuştular.