"Sivas" filminin çocuk oyuncusu Doğan İzci'nin "Oscar" heyecanı

"Sivas" filminin çocuk oyuncusu Doğan İzci'nin "Oscar" heyecanı
"Sivas" filminin çocuk oyuncusu Doğan İzci'nin "Oscar" heyecanı
- 88. Akademi Ödülleri'ne (Oscar) "En İyi Yabancı Film" dalında Türkiye'nin adayı gösterilen "Sivas" adlı filmin çocuk başrol oyuncusu Doğan İzci, Amerika'ya gitmeye hazırlanıyor - İzci: "Oscar'a aday olduğumuz için çok mutluyum. İnşallah Türkiye'ye Oscar ödülünü de getireceğim ve Yozgat'ı en iyi şekilde temsil edeceğim"

YOZGAT (AA) - FERHAT KAYHAN - ÖZCAN GÜNEY - Kaan Müjdeci'nin, Yozgat'ın Yerköy ilçesinde çekimlerini yaptığı ve Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü alan "Sivas" adlı filmin, Türkiye 'nin bu yılki Oscar adayı gösterilmesi, filmin çocuk başrol oyuncusu 13 yaşındaki Doğan İzci'nin evinde sevinçle karşılandı.

Doğan İzci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başrol oyuncu olarak rol aldığı "Sivas" adlı filmin, Amerika'da yapılacak 88. Akademi Ödülleri'ne (Oscar) "En İyi Yabancı Film" dalında Türkiye'nin adayı olarak gösterilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

13 Ekim'de babası Nedim İzci ile Oscar ödül töreni için Amerika'ya gideceklerini belirten İzci,  "Başrolde oynadığım 'Sivas' filmi bir yıl içerisinde bir çok ödüle layık görüldü. Sadri Alışık Ödülü'nü aldım, Antalya Altın Portakal Ödülü'nü aldım, Abu Dabi ve İtalya'da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldım. Şimdi ise Oscar adayı oldu. Oscar'a aday olduğumuz için de çok mutluyum. İnşallah Türkiye'ye Oscar ödülünü de getireceğim ve Yozgat'ı en iyi şekilde temsil edeceğim" ifadelerini kullandı. 

Kamera karşısına geçtiğinde ilk etapta zorlandığını söyleyen İzci, şöyle devam etti: 

"Kamera karşında olmak benim için biraz zor oldu ama yine de başardım. Filmde başrolde oynuyordum, biraz zordu tabii. Geceden sabaha kadar çalışıyorduk. Filmden sonra da arayan, soran çok oldu ama ben yine de hayatımı değiştirmemeye karar verdim, okuluma zarar veririm diye. Bu sene 7. sınıfa gideceğim. Hedefim, eğer yönetmenim arkamda durursa, okuyup oyuncu olmak, yoksa vali olacağım. 13 Ekim'de Oscar ödül töreni için Amerika'ya gideceğim, heyecanlıyım."

- "Türkiyemize hayırlı olsun"

Oğlunun başarısı ile umutlanan baba Nedim İzci ise "Türkiyemize hayırlı olsun. İnşallah Oscar ödülünü de Türkiye'ye getirir. Bu kadarını beklemiyorduk. Allah razı olsun yönetmen Kaan Bey'den. Bu başarıda önce Allah'ın, sonra da onun katkısı var. Oğlum inşallah yoluna da devam edecektir. Doğan'ın yetenekli olduğu belliydi ama maddi imkansızlıktan ilgilenemiyorduk. Bundan sonra Doğan'ın destekçisi olacağım. İnşallah devlet büyüklerimiz de eğitiminde yardımcı olurlar" ifadelerini kullandı.

Anne Yurdagül İzci de filmin çekimlerinin ardından sürecin biteceğini düşündüğünü belirterek, "Doğan'ın bu kadar başarılı olacağına inanmıyordum. Amerika'ya babasıyla birlikte gidecek. İyi bir oyuncu olmasını istiyorum. Komşularımız bizden çok seviniyor, bizden çok heyecanlılar" dedi.