Yozgat Devlet Hastanesinde Palyatif Bakım Ünitesi açıldı

Yozgat Devlet Hastanesinde Palyatif Bakım Ünitesi açıldı
Yozgat Devlet Hastanesinde Palyatif Bakım Ünitesi açıldı
YOZGAT (AA) - Yozgat Devlet Hastanesinde Palyatif Bakım Ünitesinde hasta kabulüne başlandı.Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail...

YOZGAT (AA) - Yozgat Devlet Hastanesinde Palyatif Bakım Ünitesinde hasta kabulüne başlandı.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca, yaptığı açıklamada, palyatif bakım ünitesinin Yozgat Devlet Hastanesi Ek Bina Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon binasında, zemin katta, 11 yatak ve 7 hemşireyle hizmet vereceğini söyledi.

Son yıllarda kanser görülme sıkılığındaki ve kanser hastalarının yaşam sürelerindeki artışın palyatif bakım ünitelerine ihtiyaç duyulmasına yol açtığını belirten Kurca, şunları kaydetti:

''Palyatif bakım, yaşamı tehdit eden bir hastalığa bağlı çıkan problemler varsa, örneğin kanser hastalarının ağrı atakları gibi, fiziksel, psikososyal ve manevi gereksinimlerin karşılanması, önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik, yaşam kalitesinin artırılması için yapılan uygulamalardır. Palyatif bakım ünitelerinde sıklıkla kanser hastalarına hizmet verilmektedir. Verilen hizmet aynı zamanda hasta yakınlarını da kapsamaktadır. Bir yandan hastanın şikayetleri giderilmeye çalışırken, bir yandan hasta yakınlarının yaşayabileceği kaygılar değerlendirilip, çözüm üretilmeye çalışılmaktadır.''

Kurca, ünitede hastanın tüm ihtiyaçlarının düşünülerek tasarlandığını, tek ve iki kişilik odalarda televizyon banyo, tuvaletin oda içerisinde olduğunu sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  kanser

  ,

  Kamu

  ,

  Yaşam

  ,

  hizmet

  ,

  BİNA