1 Aralık Dünya AIDS Günü

1 Aralık Dünya AIDS Günü
1 Aralık Dünya AIDS Günü
ZONGULDAK (AA) - Zonguldak Halk Sağlığı Müdürü Yusuf Kaya,  HIV'ın dünyada din, dil, ırk, cins ve ülke ayırımı yapmadan yayılmaya devam ettiğini...

ZONGULDAK (AA) ? Zonguldak Halk Sağlığı Müdürü Yusuf Kaya,  HIV'ın dünyada din, dil, ırk, cins ve  ülke ayırımı yapmadan yayılmaya devam ettiğini bildirdi.

Kaya, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, hastalığın korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörlerle damar içi madde kullanımı, gebelik sırasında ve doğum sırasında anneden bebeğe ve kan transfüzyonu yoluyla bulaşabildiğini belirtti.

Hastalığın tam anlamıyla tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile HIV/AIDS ölümlerin azaldığını anlatan Kaya, şunları kaydetti:

"Hastalıktan korunmak için henüz aşısı bulunmamaktadır. Önlenebilir bir hastalık olan HIV /AIDS ile mücadelenin en etkili yolu, korunma önlemlerini uygulamaktır. Tek eşliliğin yanı sıra, cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır. Türkiye dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirilmektedir. Bireylerin ayırımcılık ve damgalanmaya uğramalarına engel olmak üzere, birimlerimiz tarafından tanı konulan hastaların bildirimleri kodlu bir şekilde yapılmaktadır. Bakanlığımız; akademik çevreler, halkımızın HIV/AIDS hastalığının bulaşma yolları ve sağlıklı cinsel hayat konusunda bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi, kişilerin toplumda ayrımcılık ve damgalanmaya uğramalarının azaltması hatta ortadan kaldırılması ve doğru yönlendirilmeleri için çalışmalarını sürdürmektedir."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  ZONGULDAK

  ,

  AIDS

  ,

  HIV

  ,

  hayat

  ,

  ülke

  ,

  ırk

  ,

  Karşı

  ,

  Aralık