"1. Trabzon Zonguldak Kültür Günleri"

"1. Trabzon Zonguldak Kültür Günleri"
"1. Trabzon Zonguldak Kültür Günleri"
ZONGULDAK (AA) -  "1. Trabzon Zonguldak Kültür Günleri" başladı.Zonguldak Trabzon Kültür ve Yardımlaşma Derneğince, eski kömür yıkama tesisi...

ZONGULDAK (AA) ?  "1. Trabzon Zonguldak Kültür Günleri" başladı.

Zonguldak Trabzon Kültür ve Yardımlaşma Derneğince, eski kömür yıkama tesisi alanında düzenlenen etkinlikte, halk oyunları gösterisinin yanı sıra Trabzon'a ait yöresel ürünler sergilendi.

Vali Ali Kaban, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Zonguldak'ta Trabzonluların ayrı bir yeri olduğunu belirtti.

Kaban, Trabzonluların kömürün işlenmesinde büyük rol oynadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

 "Trabzonlular bu kente ciddi katkıda bulunmuşlardır. Trabzonla Zonguldak arasında kalpten kalbe giden kısa yolu hava yoluyla daha da kısaltılabilecek bir imkan var. Bunun için bir çalışma başlattık. Zonguldak'tan Trabzon'a hava yolu seferlerinin tekrar başlatılabilmesinin alt yapısını hazırladık. İnşallah bu mesafe daha da kısalacak. Kalpte buluşan bu iki şehrin ilişkisi bundan sonra da devam edecek. Bu etkinliklerin devamı gelmesi için elimizden geleni yapacağız."

Eski Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta da Trabzonlular ile ve Zonguldaklıların yıllar önce kaynaştığını ve kardeş olduğunu kaydetti.

"Zonguldak'ın suyunu içmiş insanlar bu memleketi unutmuyor" diyen Balta, "Herkesin Zonguldak ile bir bağlantısı vardır. Biz 78 milyon insanın beraber yaşadığı bir ülkeyiz. Memleketinizi unutmayın ama yaşadığınız şehirlere aidiyet duygunuz olsun. Bunu Trabzonlular yapıyor. Geleneklerini ve göreneklerini yaşatıyorlar. Yaşadıkların şehirlere katkıda bulunuyorlar" ifadesini kullandı.

Etkinliğin, 5 gün süreceği belirtildi.


  ETİKETLER:

  TRABZON

  ,

  ZONGULDAK

  ,

  çevre

  ,

  Hava

  ,

  bakan

  ,

  kültür