10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası
10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası
ZONGULDAK (AA) - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete...

ZONGULDAK (AA) - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77'nci yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

Demirci, mesajında, Türk ulusunun Kurtuluş Savaşı'nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve mimarı Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalini 77. yıl dönümünü milletçe, minnet, rahmet ve şükranla andıklarını belirtti.

Dünyanın geleceğini sanayinin belirlediğini gören Ulu Önder Atatürk ve arkadaşlarının Zonguldak'la yakından ilgilendiğini ifade eden Demirci, şunları kaydetti:

"Samsun'a 19 Mayıs 1919'da ayak basarak, tüm imkansızlıklara rağmen, ulus bilinci ve tam bağımsızlık inancıyla başlattığı Kurtuluş Savaşı ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, büyük bir değişim ve gelişim yaşadı. Ulu Önder Atatürk ve arkadaşları Zonguldak'la yakından ilgilendiler. Zonguldak'ı Ankara'nın ardından ilk il yaptılar. Yabancıların elinde bulunan Zonguldak kömür havzası, devletleştirilerek ulusal sanayimize ve Türkiye'ye hizmet eder hale getirildi. Atatürk'ün 'Derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise bizim nazarımızda Zonguldak da o kadar kıymetli bir vilayetimizdir' sözü hayata geçirildi. Ulusal ve tam bağımsızlıkçı anlayış, ülkemizin hızla gelişmesinin ve dünyanın en güçlü ve onurlu ülkelerinden biri olmasının yolunu açtı. Ulu önderin ortaya koyduğu ve yaşamı boyunca uyguladığı ilkeler, her türlü zorlukları aşmamıza ve çağdaş medeniyeti yakalamamıza yeter. Bizler, onun ilkelerinin takipçisi olmaya, aydınlattığı yolda ilerlemeye devam edeceğiz."