18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- BEÜ'de, ''Kampüsün Kanında Hayat Var'' sloganıyla düzenlenen kan bağışı kampanyasında 1915 ünite kan toplandı - Rektör Prof. Dr. Özer: "Bu yılki kan bağışı kampanyamızı Çanakkale Zaferimize denk getirdik. Sembolik olarak 1915 ünite kan hedefimizdi. Bunu başardığımız için büyük mutluluk duyuyoruz"

ZONGULDAK (AA) - Bülent Ecevit Üniversitesince (BEÜ), ''Kampüsün Kanında Hayat Var'' sloganıyla düzenlenen kan bağışı kampanyasında 1915 ünite kan toplandı.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla Türk Kızılayı ve üniversitelerinin birliğinde, bu yıl kan bağışı kampanyasının dördüncüsünü gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kanın bir günlük ihtiyaç olmadığını vurgulayan Özer, şöyle konuştu:

"Bu yılki kan bağışı kampanyamızı Çanakkale Zaferimize denk getirdik. Sembolik olarak 1915 ünite kan hedefimizdi. Bunu başardığımız için büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye 'de iyi örnekleri başlatmak ve onun sahibi olmak mutluluk verici. Biz yaklaşık 4 yıl önce bu etkinliği gerçekleştirmeye başladık. Buradaki hedefimiz, Türkiye bu kadar genç bir nüfusa sahipken kan ithal eden değil, kendi kendine yeten bir ülke olmasını üniversite olarak göstermek. Bunu sembolik olarak realize etmek ve üniversite olarak katkıda bulunmaktı. Bu amaçla yola çıktık.

İlk kampanyamızı kaybettiğimiz öğrencilerimiz, akademik ve idari personelimiz anısına 'Sizleri Unutmadık' adı altında düzenledik. Daha sonra sembolik olarak "Kampüsün Kanında Hayat Var" başlığıyla her yıl rutin olarak mart ayında düzenlenmeye devam ettik. İnşallah bundan sonra da devam edecek. Buradaki organizasyonu ve sinerjiyi gören başka üniversitelerimiz, kurumlarımız, belediyelerimiz bu rekorları kırmak için seferber oldular. Kanın sürekli ihtiyaç olduğuyla ilgili ulusal farkındalığı mütevazi olarak üniversitemizden başlatmaktan büyük onur duyuyoruz."

Vali Ali Kaban ile Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir'in de yer aldığı kampanyanın ardından üniversite öğrencileri, halay çekerek eğlendi.