24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
- Zonguldak Valisi Kaban ve GMİS Genel Başkanı Demirci, mesaj yayımladı

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak Valisi Ali Kaban ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kaban, mesajında, ülkelerin ekonomik ve toplumsal yaşamlarının iyileştirilmesinin yanı sıra kalkınmasının eğitim öğretime gereken hassasiyetin gösterilmesiyle mümkün olduğunu belirtti.

Öğretmenliğin büyük emek, hoşgörü, fedakarlık ve sabır isteyen ulvi bir meslek olduğuna dikkati çeken Kaban, şunları kaydetti:

"İşte bu nedenle eğitim öğretim konusu ülkemizin her zaman öncelikleri arasında yer almış ve cumhuriyetin ilanıyla birlikte büyük bir eğitim seferberliği başlatılarak, değerli öğretmenlerimizin gösterdiği azim ve fedakarlık sayesinde bugünlere ulaşılmıştır. Aziz Atataürk'ün Başöğretmen unvanını kabul ettiği tarih olan 24 Kasım'ın Öğretmenler Günü olarak kutlanması, devletimizin öğretmenlere verdiği değerin ve önemin bir göstergesidir. Toplumsal yaşantımızda saygın bir yeri olan değerli öğretmenlerimizin yetiştirmekte olduğu kuşak, ülkemizi gelişmiş ülkeler içerisinde söz sahibi yapacak, onların hoşgörüleri, bilgi ve birikimleri şimdiye kadar olduğu gibi ülkesine, milletine yürekten bağlı, ülkesini ve milletini seven, kendine güvenen, araştıran, sorgulayan kişilikli öğrenciler yetiştirmeye fazlasıyla yetecektir. Bu duygu ve düşüncelerle çocuklarımızın, ülkesine, milletine ve insanlığa faydalı bireyler olmaları yolunda fedakarca çabalayan, onlara yoğun emek, özveri, sabır ve hoşgörü göstererek her yönden gelişmelerine büyük katkı sağlayan, eğitimin temel taşı, vazgeçilmezleri öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten duygularımla kutluyorum."

- GMİS Genel Başkanı Demirci

GMİS Genel Başkanı Demirci de tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutladığını vurgulayarak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Öğretmenlik, gece gündüz demeden günün 24 saati hayatın her alanında insana görev ve sorumluluk yükleyen, mesai sınırlarını aşan, emeklilikte bile topluma örnek olmayı gerektiren dünyanın en kutsal mesleklerinden biridir. Öğretmenlerimize duyduğumuz sevgi, saygı, onların emeğinin, fedakarlığının karşılığıdır. Hepimizin öğretmenlerimize karşı borcu ve sorumluluğu var. Onların mutluluğu ülkemizin geleceğini aydınlatacaktır. Ülkemizin ve dünyanın geleceğini şekillendiren öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek, onların daha sağlıklı şartlarda ve daha iyi koşullarda görev yapmalarını sağlamak zorundayız. Sendika olarak değerli öğretmenlerimizin sendikal mücadelelerine her zaman destek olduk ve olmaya da devam edeceğiz."