5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü
- Zonguldak Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avcı, mesaj yayımladı

ZONGULDAK (AA) ? Zonguldak Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Goncagül Avcı, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Avcı, mesajında, 1934 tarihli yasa sayesinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yanı sıra, çağdaş bir ülke olmanın ilk adımının atıldığını belirtti.

Toplumsal yaşamın her alanında büyük sorumluluk yüklenen ve gelecek kuşakların yetiştirilmesinde payı olan kadınların, sahip olduğu hakların bilincine varmalarının büyük önem taşıdığını ifade eden Avcı, mesajında şunları kaydetti:

"Kadınlarımız ekonomik ve sosyal yaşama katılımda, karar verme süreçlerinde daha etkin rol oynamalı, siyasal alanda daha yüksek oranlarda temsil edilmelidirler. Kadınlarımızın öncelikle toplum içerisinde var olmak için mücadele ettiği bir ülkede, onların siyasete tam ve aktif katılımını sağlamak için pozitif ayrımcılık temelinde demokratik atılımların bir an önce yapılması gerekmektedir. Biz kadınlar ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almalı, yeniliklerin öncüsü olmalı, siyasal yaşamda etkinliğini artırmalı ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalıyız. Kadının yaşamın her alanındaki sorunlarının çözümlenmesi, bilinçlendirilmesi ve kadın haklarının geliştirilmesi için çalışmalarımız devam edecektir."